Starptautiskajā Stikla gadā ekspozīcijā Iļģuciema stikla fabrikas izstrādājumi no muzeja krājuma

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma stikla priekšmetu parāde, veltīta Starptautiskajam Stikla gadam, turpinās. Ekspozīciju papildina Iļģuciema stikla fabrikā tapušo priekšmetu izlase no muzeja krājuma.

Tik krāsās, formās, dekoros dažādās, skatīšanās baudu sniedzošās vāzes, glāzes, karafes, krūzes, šķīvji, bļodas – pašlaik eksponētie Iļģuciema stikla fabrikas izstrādājumi – gandrīz visi izgatavoti laikā no 20. gadsimta 30. līdz 50. gadiem. Izteiksmīgie stikla priekšmeti ir spilgta liecība tā laika dekoratīvo vāžu un galda servējamo trauku daudzveidībai. Skatot eksponātus, var redzēt, kā Iļģuciema stikla fabrikas 30. gadu izstrādājumu formas un dekorus 50. gados nomainīja fabrikas meistaru un mākslinieku radīti jauni galda trauku un vāžu formu veidi.

Nule kā klajā laistā grāmata – katalogs “Iļģuciema stikls. No Jākoba Beka Rīgas stikla fabrikas līdz Iļģuciema stikla fabrikai (1886–1960)” ir nozīmīgs, līdz šim nebijis fabrikas vēstures pētījums un plašs tās izstrādājumu katalogs. Grāmatu iespējams iegādāties muzeja veikalā (Muzeja veikals).

Iļģuciema stikla stāsts sākās 1886. gadā, kad Rīgas tirgotājs Jakobs Beks sāka stikla fabrikas izveidi Iļģuciemā, nodibinot “Jakoba Beka Rīgas stikla fabriku”. Līdz ar īpašnieku maiņu 1927. gadā, tā tika pārdēvēta par akciju sabiedrību “Iļģuciema stikla fabrika”. Jau 1920. gados fabrikas produkcija tika plaši eksportēta, tai bija pārstāvniecības Kopenhāgenā, Hamburgā un Londonā. 1930. gados Iļģuciema stikla fabrika savu produkciju aktīvi reklamēja, piedalījās dažādās izstādēs Latvijā un ārzemēs.

Iļģuciema stikla fabrika bija pirmā, kas sāka sadarbību ar profesionāliem māksliniekiem, izstrādājot tā laika modes tendencēm atbilstošu, dekoratīvu trauku dizainu. Īpaši veiksmīga izvērtās sadarbība ar mākslinieku Romānu Sutu. Pasaules mākslas un moderno tehnoloģiju izstādē 1937. gadā Parīzē “Iļģuciema stikla fabrikas” ekspozīcija ar stikla un kristāla traukiem, kas bija izgatavoti pēc mākslinieka Romāna Sutas metiem, ieguva augstāko vērtējumu – Diplome de Gand prix.

Iļģuciema stikla fabrika, cauri vēstures laikmetu griežiem, savu izstrādājumu augstas meistarības un kvalitātes zīmolu saglabāja gandrīz 80 gadus, līdz 1960. gadā tā tika iekļauta uzņēmumā “Rīgas stikla fabrika”, līdz ar to zaudējot savu spožo identitāti.

Iļģuciema stikla stāsts turpinās kā muzeju krājumos, kolekcionāru kolekcijās, ģimeņu relikvijās saudzīgi glabāti dārgumi. Tagad arī grāmatā „Iļģuciema stikls. No Jākoba Beka Rīgas stikla fabrikas līdz Iļģuciema stikla fabrikai (1886–1960)”.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs visa 2022. gada ritējumā piedāvā apskatei īpašus izstrādājumus no muzeja stikla priekšmetu kolekcijas, kas izgatavoti vai lietoti Rīgā. Stikla priekšmetu parāde ir veltījums Starptautiskajam Stikla gadam.

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālā asambleja 2022. gadu ir pasludinājusi par Starptautisko stikla gadu, lai pievērstu sabiedrības uzmanību stikla kā materiāla lielajai nozīmei zinātnē, ekonomikā, kultūrā un visā civilizācijas attīstības vēsturē.

Pašlaik muzejā eksponēti stikla izstrādājumi, kas tematiskās vitrīnās demonstrē Iļģuciema stikla fabrikā (informācija šeit: Starptautiskajā Stikla gadā ekspozīcijā Iļģuciema stikla fabrikas izstrādājumi no muzeja krājuma), akciju sabiedrībā “Neo-Fēnikss” (no 1940. gada – fabrika “Komunārs”) radītos meistarīgos stikla izstrādājumus (informācija šeit: Starptautiskajā Stikla gadā ekspozīcijā fabrikas “Neo-Fēnikss” – “Komunārs” stikla izstrādājumi no muzeja krājuma ), kā arī vēsturiskajos Emīla Galē (Émile Gallé) un brāļu Domu (Daum) uzņēmumos 20. gadsimta sākumā Francijas pilsētā Nansī tapušos krāšņos stikla mākslas darbus (informācija šeit: 2022. – Starptautiskajā Stikla gadā – ekspozīcijā Emīla Galē uzņēmuma un brāļu Domu fabrikas stikla priekšmeti no muzeja krājuma).