Starptautiskajā Stikla gadā ekspozīcijā fabrikas “Neo-Fēnikss” – “Komunārs” stikla izstrādājumi no muzeja krājuma

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs visa 2022. gada ritējumā piedāvā apskatei īpašus izstrādājumus no muzeja stikla priekšmetu kolekcijas, kas izgatavoti vai lietoti Rīgā. Stikla priekšmetu parāde ir veltījums Starptautiskajam Stikla gadam. Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālā asambleja 2022. gadu ir pasludinājusi par Starptautisko stikla gadu, lai pievērstu sabiedrības uzmanību stikla kā materiāla lielajai nozīmei zinātnē, ekonomikā, kultūrā un visā civilizācijas attīstības vēsturē.

Pašlaik muzejā eksponēti stikla izstrādājumi, kas tematiskās vitrīnās demonstrē 1931. gadā Rīgā dibinātajā akciju sabiedrībā “Neo-Fēnikss” (no 1940. gada – fabrika “Komunārs”) radītos meistarīgos stikla izstrādājumus, kā arī vēsturiskajos Emīla Galē (Émile Gallé) un brāļu Domu (Daum) uzņēmumos 20. gadsimta sākumā Francijas pilsētā Nansī tapušos krāšņos stikla mākslas darbus (informācija šeit: 2022. – Starptautiskajā Stikla gadā – ekspozīcijā Emīla Galē uzņēmuma un brāļu Domu fabrikas stikla priekšmeti no muzeja krājuma).

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja daudzveidīgajā stikla izstrādājumu krājumā rodami spoži liecinieki par attīstīto, kvalitatīvo stikla izstrādājumu ražošanu Rīgā 20. gadsimtā. Stikla gadam veltītajā ekspozīcijā pirmo reizi vienkopus apskatāmi vairāki desmiti daudzveidīgi stikla darinājumi, kas tapuši 1931. gadā Rīgā dibinātajā akciju sabiedrībā “Neo-Fēnikss”, kas 1940. gadā, kad PSRS okupēja Latviju, tika pārdēvēta par fabriku “Komunārs”. 1971. gadā fabriku iekļāva jaunajā ražošanas apvienībā “Latvijas stikls”, kas 2001. gadā beidza pastāvēt.

Acis priecē filigrānie slīpējumi un dekoru dažādība fabrikas meistaru veidotajos krāsainā un matētā stikla priekšmetos.

Līdzās krāšņajai stikla izstrādājumu parādei, ekspozīcijas sniedz arī  izzinošu vēstījumu par uzņēmuma vēsturi.