Ar publisku diskusiju „Mājdzīvnieki Rīgā 21. gadsimtā: spožums un posts” muzejā atklās tematisku pasākumu mēnesi

Atzīmējot Starptautisko Dzīvnieku aizsardzības dienu, 5. oktobrī pulksten 15.30 Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina uz publisku diskusiju „Mājdzīvnieki Rīgā 21. gadsimtā: spožums un posts”. Uz diskusiju muzeja Kolonnu zālē aicināti pilsētvides mājdzīvnieku problemātikā ieinteresētie.

Diskusijas norisei būs iespējams sekot arī tiešsaistē Facebook tīklā muzeja FB lapā: https://www.facebook.com/Rigamuz

Diskusiju vadīs:

  • Artis Svece, Dr. phil, filozofs, publicists, Latvijas Universitātes Filozofijas un ētikas nodaļas docents.

Diskusijā piedalīsies:

  • Vija Klučniece, Latvijas Felinoloģiskās asociācijas “Felimurs” un Latvijas kinoloģiskās federācijas prezidente;
  • Renārs Grinbergs, Rīgas domes Dzīvās dabas resursu nodaļas vadītājs;
  • Sandris Ādminis, dzīvnieku aizstāvības projekta “Zootēka” veidotājs un “Riga Animal Save” akciju rīkotājs;
  • Lita Konopore, privātās veterinārās klīnikas “Hīrons” vadītāja, veterinārārste;
  • Astrīda Kārkliņa, dzīvnieku patversmes “Labās mājas” vadītāja;
  • Gundars Simanovičs, Pārtikas un veterinārā dienesta Rīgas pilsētas pārvaldes vadītāja vietnieks, valsts vecākais veterinārais inspektors.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja organizētās diskusijas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību mājdzīvnieku labturības situācijai Rīgā. Paredzēts, ka diskusijā tiks iztirzāta virkne aktuālu problēmu, ietverot sekojošās tēmas:

  1. Kā Covid-19 pandēmija un pašreizējā inflācija ietekmējusi mājdzīvnieku labturību Rīgā?
  2. Kur un kā varam novērot rīdzinieku bezatbildīgu izturēšanos pret mājdzīvniekiem?
  3. Kuras ir galvenās dzīvnieku labturības problēmas mūsu galvaspilsētā?
  4. Kā uzlabot mājdzīvnieku situāciju Rīgā, kā mazināt pamestu mājdzīvnieku problēmu, ko darīt ar klaiņojošiem suņiem?
  5. Kā veicināt rīdzinieku sociālo atbildību mājdzīvnieku aizsardzības un labturības jautājumos?

Rīgā jau kopš 19. gs. liela uzmanība tiek pievērsta mājdzīvnieku labturībai un aizsardzībai. 1861. gadā Rīgā nodibināja pirmo dzīvnieku aizsardzības biedrību Krievijas impērijā (Biedrība pret lopu mocīšanu). Tā sekmēja dzīvnieku aizsardzības kustības izplatību un kļuva par centru, kas dzīvnieku aizsardzības jautājumos nodrošināja saikni starp Rietum- un Austrumeiropu. Savukārt praktisko nepieciešamību aizsargāt dzīvniekus gan 19. gadsimtā, gan mūsdienās diktē pilsētas industriālās vides samilzušās sanitāri epidemioloģiskās problēmas, kā arī finansiālo krīžu radītās mājdzīvnieku labturības problēmas. Arī 21. gs. Covid-19 epidēmija ir vairojusi gan mājās turēto dzīvnieku, gan pamesto mājdzīvnieku skaitu. Savukārt aktuālā enerģētikas krīze raisa jaunas bažas par mājdzīvnieku labturību. Pamestie mājdzīvnieki pilsētvidē ir faktiski apdraudētākā grupa, jo tie nevar paši par sevi parūpēties.

Ar publisko diskusiju 5. oktobrī muzejs atklās tematisku pasākumu mēnesi „Dzīvnieki Rīgā: attieksmes maiņa pret dzīvniekiem industrializācijas laikmetā”, veltītu aktualitātei un vēsturiskai izpētei. Paredzēto pasākumu – fotoakcijas, ceļojošas izstādes, zinātniskas konferences u.c. – mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību problemātikai, kas saistīta ar dzīvniekiem pilsētvidē, kā arī iepazīstināt ar tēmas ietvaros veiktās vēstures avotu un muzeja krājuma izpētes rezultātiem, ar muzeja krājuma kolekcijās atklāto.

Paredzētie tematiskie pasākumi:

4.10.2022. Fotoakcija “Mans dzīvnieks – mājas mīlulis” muzeja Facebook lapā @Rigamuz ir sākusies Starptautiskajā Dzīvnieku aizsardzības dienā. Informācija par tās norisi: Muzejs aicina piedalīties digitālo attēlu fotoakcijā “Mans dzīvnieks – mājas mīlulis”

5.10.2022. 15.30 – 17.00 diskusija „Mājdzīvnieki Rīgā 21. gadsimtā: spožums un posts”. Rīgas vestures un kuģniecības  muzeja  Kolonnu zālē.

28.10.2022. 10.00 – 17.00 starptautiska konference “Dzīvnieki Rīgā: attieksmes maiņa pret dzīvniekiem pilsētvidē vēsturiskā kontekstā”. Rīgas vestures un kuģniecības  muzeja  Kolonnu zālē.

Ceļojošā izstāde “Dzīvnieki Rīgā: attieksmes maiņa pret dzīvniekiem industrializācijas laikmetā” (sagatavošanā)