Tikšanās muzejā – restauratori un viņu darbi

Svētdien, 28. maijā pulksten 12.00 Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina uz tikšanos ar muzeja Restaurācijas nodaļas meistariem. Tikšanās notiks izstādē “Cilvēka pieskāriens. Restauratoru darbu izstāde”. Muzeja restauratori stāstīs un atbildēs uz jautājumiem gan par izaicinājumiem izstādes tapšanas gaitā, gan par eksponēto priekšmetu restaurācijas procesu, gan par nepieciešamajām prasmēm un prasībām, lai spētu dāvāt “jaunu dzīvi” muzeja krājuma dažādo materiālu priekšmetiem.

Svētdienas pasākumā “Tikšanās muzejā – restauratori un viņu darbi” piedalīsies: Ineta Augustina, Restaurācijas nodaļas vadītāja, stājgleznu restauratore-vecmeistare; Jana Lībiete, keramikas, stikla un porcelāna restauratore-vecmeistare; Ramona Gailīte, tekstila izstrādājumu restauratore – vecmeistare; Kristaps Latvis, fotomateriālu restaurators; Anete Strautmane, metāla izstrādājumu restauratore; Elza Lapiņa, polihromā koka restauratore.

Šī būs neparasta iespēja tikties “aci pret aci”, uzklausīt, jautāt, sarunāties ar īpašas profesijas pārstāvjiem – muzeja restauratoriem, kas ikdienā, stundu pēc stundas, dienu pēc dienas, strādā vienatnē ar priekšmetu, lai rezultātā taptu – meistardarbs, pat – reāls brīnums. Viņu veikumam ir liela nozīme kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā. Pārdomās par profesijas specifiku dalās restauratore Ineta Augustina: “Tas ir darbs introvertam cilvēkam, kam patīk ņemties ar priekšmetiem, meklēt informāciju, domāt, kā labāk izdarīt. Galvenais mūsu instruments ir mūsu acis un smadzenes. Kādi ir skalpeļi, otiņas, utt., tas jau ir sekundāri. Kādus materiālus izvēlēties, kādus lietot, to diktē priekšmets.”

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Restaurācijas nodaļas meistari ir specializējušies noteiktu materiālu restaurācijā un veic stājglezniecības, grafikas, fotomateriālu, rokrakstu, dokumentu, grāmatu, metāla, tekstila, keramikas, stikla, porcelāna izstrādājumu, mēbeļu, kokgriezumu un citu interjera iekārtas priekšmetu un arheoloģiskā materiāla restaurāciju. Muzeja 250. jubilejas gadā atvērtajā restauratoru darbu izstādē apskatāma vairāk nekā septiņdesmit izcili restaurētu muzeja krājuma priekšmetu izlase.

Par procesu, kā un kāpēc uz restauratoru darba galda nonāk muzeja krājuma priekšmeti tik atšķirīgās saglabātības pakāpēs un kā, pateicoties profesionālai meistarībai, talantam, pacietībai un zinātnes sasniegumiem tie “atdzimst” un tiek saglabāti nākamībai, katram meistaram ir savs stāsts, kuru atklāt interesentiem. “Katrs darbs nāk ar savu piedzīvojumu, ar savu atklājumu. Man ir ļoti interesanti. Vajadzīga ļoti liela pacietība. Restauratoram ir apmēram kā ķirurgam – kļūdīties nedrīkst. Tie ir priekšmeti ar vēsturi, līdz ar to, ja mēs kļūdīsimies, tad vairs nebūs liecības par šo priekšmetu,” atklāj restauratore Jana Lībiete.

Ikviens interesents gaidīts muzejā svētdien, 28. maijā, pulksten 12.00. Dalība pasākumā – ar ieejas biļeti izstādē “Cilvēka pieskāriens. Restauratoru darbu izstāde” (skolēniem EUR 0.50, studentiem un senioriem EUR 1.00, pārējiem – EUR 1.50).

Papildu informācija: RVKM Komunikācijas darba nodaļā, tālr.: 67356676.

Restaurēts priekšmets “Lelle – tējas, kafijas sildītājs (zīds, kokvilna, kartons), 19.gs. beigas.” Restauratore – Ramona Gailīte. RVKM krājums.