Sarkanais Rīgas skatu momentfotogrāfiju albums

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja fotogrāfiju krājumā jau vismaz 80 gadus glabājas kāds albums, par kura autoru un izcelsmi neko daudz nezinām. Tas iesaukts par “sarkano albumu”, jo iesiets sarkana auduma vākos. Tajā ielīmētas 110 dažāda izmēra momentfotogrāfijas, kas dokumentē Rīgu laikā no apmēram 1895. līdz 1904. gadam.

Fotogrāfijas neizceļas ar augstu tehnisko kvalitāti, taču piedāvā neierastākus rakursus un atbrīvotāku skatījumu uz pilsētvidi. Tāpat varam ieraudzīt vietas, ko profesionāļi neuzskatīja par iemūžināšanas vērtām, piemēram, Klīversalas vējdzirnavas, tējnīcu Maskavas forštatē vai lauku mājas pie Ķīšezera.

Interesants ir jautājums par albuma fotogrāfiju autoru un sastādītāju – visticamāk, tas ir kāds vācu tautības rīdzinieks fotoentuziasts amatieris.

Daudzas fotogrāfijas acīmredzami nav tehniski perfekti attīstītas, tāpēc radušies ķīmiskas izcelsmes bojājumi. Ļoti iespējams, ka anonīmajam fotogrāfam bijusi kāda saistība ar ēku Aleksandra ielā 1 (tagad viesnīcas “Latvija” teritorija Brīvības ielā), jo albumā regulāri parādās fiksācijas no šīs ēkas jumta.

Albuma fotogrāfijas iespējams apskatīt NMKK virtuālo izstāžu platformā, klikšķinot uz saites – izstādes priekšmeti.

“Sarkanā albuma” visas fotogrāfijas apskatāmas NMKK virtuālo izstāžu platformā:

http://www.nmkk.lv/Exhibitions/ExhibitionForm.aspx?id=543

Virtuālās izstādes autore: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Fotomateriālu kolekcijas krājuma glabātāja Lauma Lanceniece.

“Sarkanā albuma” vāks.

“Sarkanā albuma” atvērums.

Tējnīca Maskavas forštatē. 19. – 20. gs. mija.

Klīversalas vējdzirnavas. 19. – 20. gs. mija.

Rīgas Rātsnams. 19. – 20. gs. mija.

“Sarkanā albuma” visas fotogrāfijas apskatāmas NMKK virtuālo izstāžu platformā:

http://www.nmkk.lv/Exhibitions/ExhibitionItemList.aspx?id=543