Tēva dienā muzejā “Par kuģiem un jūrniekiem cauri laikiem – zināmais un nezināmais”

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs aicina svētdien, 10. septembrī, pulksten 12.00 uz Tēva dienai veltītu pasākumu “Par kuģiem un jūrniekiem cauri laikiem – zināmais un nezināmais”. Programmā: ekskursija muzeja Latvijas kuģniecības vēstures ekspozīcijā un izstādē “Kas jūrniekam somā – suvenīrs!”, kā arī radoši uzdevumi atraktīvās darba lapās, kas gan lielajiem, gan mazajiem apmeklētājiem sniegs iespēju gūt jaunas vai pārbaudīt jau esošas zināšanas. Ekskursiju vadīs muzeja Latvijas kuģniecības vēstures nodaļas vēsturnieks Andris Cekuls. Iegādājoties muzeja ieejas biļetes, dalība Tēva dienai veltītajā ekskursijā – bez maksas.

Ekskursijā, kas sāksies pulksten 12.00, tās dalībnieki iepazīs īpašus eksponātus, kas atklāj jūrnieku profesijas reālijas, to pārveidi un attīstību cauri laikiem. Latvijas kuģniecības vēsture – tie ir kuģi, cilvēki, Baltijas jūra, ostas, bākas un vēl un vēl daudz zināšanu, prasmju un profesiju, kas nepieciešams, lai taptu kuģi un lai tie “lepni līgojot” spētu šķērsot jūras un okeānus. Izstādē “Kas jūrniekam somā – suvenīrs!”, kas eksponēta ekspozīcijas “Latvijas kuģniecības vēsture” zālē, apskatāma daļa no muzeja krājumā esošajiem 73 kuģinieku suvenīriem, kurus jūrā braucēji ieguvuši savu tuvo un tālo kuģojumu laikā. Ikviena gadagājuma ekskursijas dalībniekam būs interesanti aplūkot, piemēram, 20. gadsimta sākuma pārgājiena spieķi, kas izgatavots no haizivs mugurkaula skriemeļiem, burinieka miglas tauri, zobenzivs galvas daļu – zāģi, kā arī citus eksotiskus suvenīrus.

10. septembrī muzejā turpinās arī Eiropas kultūras mantojuma dienām veltītā ekskursiju programma. Pulksten 15.00 interesenti tiks gaidīti uz ekskursiju Vecrīgā (sākums – Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja vestibilā). Rīgas vēsturiskais centrs ir iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Ikkatrā Vecrīgas ieliņā, ēkā, pagalmā ir kāds vēstures acumirklis, kas glabā savus īpašos Rīgas vēstures stāstus, kas virknējušies vairāk nekā astoņu gadsimtu gaitā. Muzejs aicina izzinošā pastaigā, iepazīstot Vecrīgas kultūras mantojumu. Iegādājoties muzeja ieejas biļeti, dalība Eiropas kultūras mantojuma dienām veltītajās ekskursijās – bez maksas. Visa informācija muzeja tīmekļvietnē: https://www.rigamuz.lv/rvkm/ .

Šobrīd muzejā apskatāmas mainīgās izstādes: “Cilvēka pieskāriens. Restauratoru darbu izstāde”, “Dziesmu svētku relikvijas. 1873-2018”, “Spēles lieliem un maziem. Spēļu un rotaļu piederumu arheoloģiskie atradumi senajā Rīgā. 13.–18. gs.”, mēneša eksponāts “Nikolausa fon Himzela kolekcijas priekšmets – muzeja krājuma dārgums”, “Kas jūrniekam somā – suvenīrs!”, kā arī pastāvīgā ekspozīcija 14 zālēs.

“Jūrai, kas bangainiem viļņiem še apskalo Baltijas krastu,/ ūdeņu krājumus dot vienīgi Daugava spēj./ Kura ar milzum jo plašo un putaino ūdeņu straumi/ Jūrai steidz palīgā nākt, būdama zemei šai balsts,” poēmā “Slavas dziesma daudzinātajai Rīgai, Livonijas metropolei” (atdzejojis Leons Briedis) rakstīja 16. gadsimta dzejnieks Bazīlijs Plīnijs, saprotot kuģniecības milzīgo lomu Rīgas attīstībā un izaugsmē.

10. septembrī muzejs atvērts no 10.00 līdz 17.00. Apmeklējums ar muzeja ieejas biļetēm (skolēniem – EUR 1.00, studentiem un pensionāriem – EUR 3.00, pārējiem – EUR 5.00; ģimenes biļete (1–2 pieaugušie un 1 un vairāk bērnu līdz 18 gadu vecumam) – EUR 7.00. Detalizēti: https://www.rigamuz.lv/rvkm/cenas/ . Iegādājoties muzeja ieejas biļetes, dalība Tēva dienai un Eiropas kultūras mantojuma dienām veltītajās ekskursijās – bez maksas.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Latvijas kuģniecības vēstures ekspozīcijas fragments. Burinieka modelis – Rīgas jūrskolas mācību līdzeklis, 1911. gads.

Rīgas pilsēta skatā no Daugavas puses. 1815. gads. Autors: Karls Traugots Fehelms.  Audekls, eļļa. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājums.