Svētdienas ekskursija „Jūrnieki, kuģi, bākas: lietas un vietas” – 30. oktobrī

Svētdien, 30. oktobrī pulksten 13.00 uz tematisku ekskursiju „Jūrnieki, kuģi, bākas: lietas un vietas” interesenti gaidīti Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā.

Latvijas kuģniecības vēstures pētnieka Andra Cekula vadītajā ekskursijā tās dalībnieki iepazīs pašlaik eksponētās „Sen aizmirstas lietas jūrniecībā”, kā arī uzzinās gana daudz Latvijas kuģniecības vēstures stāstus, ieraudzīs vēstures liecības par latviešu kuģinieku gaitām tuvās un tālās jūrās un okeānos, par kuģu veidiem, par darbarīkiem, par skarbo un riska pilno jūrasbraucēju darba ikdienu.

Andris Cekuls ir pētījis bāku vēsturi, kas rezultējusies grāmatā „Latvijas bākas”. Tādejādi ekskursijas dalībniekiem būs iespēja arī uzzināt saistošus faktus par šiem senajiem, romantiskajiem un tik nepieciešamajiem navigācijas instrumentiem.

1860. gados Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastē sāka būvēt buriniekus, kas radīja un veicināja apvērsumu Latvijas piekrastes iedzīvotāju ikdienas dzīvē. Tika pielietoti jauni kuģu būves darba rīki, radīti jauni burinieki, jauni, ar kuģniecību saistīti ikdienas valodas jēdzieni.

Pašlaik Latvijas kuģniecības vēstures ekspozīcijā īpašā vitrīnā apskatāmas “Sen aizmirstas lietas jūrniecībā” – mūsdienās neparasti, bet senāk neaizstājami jūrnieku darbarīki un sadzīves priekšmeti, kas celti “dienas gaismā” no muzeja krātuvēm. Zīdvesters, mālšpiks, gardmans, līķēšanas adata, tauku rags, balasta maisiņš un vēl virkne citu šodien no jauna atklājami jūrnieku ikdienas darba rīki, kā arī jūrnieku darinātie apbrīnas vērtie veikumi: kuģu modeļi stikla pudelēs.

Ekskursija muzeja Latvijas Kuģniecības vēstures ekspozīcijā pavērs ieskatu leģendu, piedzīvojumu un smaga darba piesātinātajā latviešu jūrnieku dzīvē.

Vērojot tālu jūru vējus piedzīvojušos priekšmetus, kas tagad savus stāstus vēsta muzeja apmeklētājiem, domās ieskanas dziesmas vārdi: „Uz Gambiju, Kongo, Kubu, Tobago/ Pie Indijas tempļiem zeltā kas spīd,/ Pa sentēvu pēdām ūdeņus vagot,/ Iet latvieši jūrā šodien un rīt.” (A. Krūkļa vārdi, R. Paula mūzika).

Pulcēšanās uz ekskursiju – muzeja vestibilā. Dalība svētdienas ekskursijā – ar muzeja ieejas biļeti (skolēniem EUR 1.00, studentiem un senioriem EUR 3.00, pārējiem – EUR 5.00, pirmsskolas vecuma bērniem – brīva ieeja). Svētdienas ekskursiju muzejs dāvā bez papildu maksas. Ekskursijas norises laiks – apmēram viena stunda.

Informācija: muzeja Komunikācijas darba nodaļā, tel.: 67356676. www.rigamuz.lv/rvkm; FB: @Rigamuz