Skats no “aizkulisēm”. 1991. gada barikāžu laiks muzejā un Doma baznīcā – atmiņu un pārdomu pēcpusdiena 29. janvārī

Svētdien, 29. janvārī, pulksten 14.00 interesenti tiek aicināti uz atmiņu un pārdomu  pēcpusdienu “Skats no “aizkulisēm”. 1991. gada barikāžu laiks muzejā un Doma baznīcā”. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja esošie un bijušie darbinieki atcerēsies un veidos atmiņu mozaīku par darīto un pieredzēto pirms 32 gadiem,  1991. gada barikāžu laikā.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs un Doma baznīca (Rīgas Doms), kas tolaik vēl bija muzeja struktūrvienība, atradās notikumu epicentrā, ar aktīvu līdzdalību un atbalstu barikāžu dalībnieku atbalstīšanā un aprūpēšanā, to īpaši neafišējot. Muzeja darbinieku iesaiste bija būtiska. Tagad, pēc 32 gadiem, viņi un viņas ir piekrituši atcerēties un stāstīt. Kā tika nolemts, ka Doma baznīca tiks atvērta barikāžu dalībniekiem, kā muzeja telpās tika izmitināti barikāžu dalībnieki, kur un kā tika sagādāts un gatavots ēdiens Vecrīgas sargiem, utt. Muzeja stiprie vīri bijuši iesaistīti arī pirmo zemessardzes formējumu tapšanā. Cilvēciskā pašatdeve, arī pretrunas, arī drosme. Spilgtas emocijas par pieredzēto ir saglabājušās gadiem cauri.

Atmiņās par 1991. gada janvāra notikumiem piekrituši dalīties Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja esošie un bijušie darbinieki: Imants Zauls, Ligita Kalniņa, Silvija Voite, Dace Strazdiņa, Maija Stefane, Ruta Bērziņa. Aicināti arī citi notikumos iesaistītie pārcilāt savas atmiņu lādes un piedalīties atmiņu pēcpusdienā ar saviem stāstiem. Tik nozīmīgo Latvijas valsts un Rīgas vēstures notikumu mozaīkas kopainai ir svarīgi izzināt un saglabāt katru epizodi.

Barikāžu laiks ir vēsturisks apzīmējums 1990.gada 4.maijā atjaunotās Latvijas Republikas aizsardzības pasākumiem, kas tika organizēti Rīgā un citās Latvijas pilsētās no 1991.gada 13. līdz 27.janvārim.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs ir pateicīgs 1991. gada Barikāžu muzejam par sadarbību šī pasākuma rīkošanā.

Dalība atmiņu un pārdomu  pēcpusdienā – bezmaksas.

Papildu informācija: muzeja Komunikācijas darba nodaļā: t.: 67356676; 67356680.

1991. gada barikādes Herdera laukumā Vecrīgā. Fotogrāfs Ilgvars Gradovskis. Foto no 1991. gada Barikāžu muzeja krājuma.
www.barikades.lv