“Līgo” karoga oriģināls – relikvija un simbols – apskatāms vēl tikai līdz 10. jūlijam

Vēl tikai līdz 10. jūlijam muzeja ekspozīcijā apskatāms Pirmo Vispārīgo latviešu Dziedāšanas svētku “Līgo” karoga oriģināls – unikālā relikvija un simbols. Arī pirmdien, 10. jūlijā, muzejs būs atvērts no 10.00 – 17.00.

Muzejs aicina nepalaist garām šo īpašo iespēju! “Līgo” karoga oriģināls tiek eksponēts tikai reizi piecos gados, Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku laikā. Ikdienā karogs tiek glabāts saudzējošā režīmā muzeja krājuma novietnē. “Līgo” karogs ir simboliska, neatņemama Dziesmu un deju svētku sastāvdaļa.

Leģendārais “Līgo” karogs darināts 1873. gadā Vācijas pilsētā Leipcigā J. A. Hītela karaliskajā galma karogu darbnīcā pēc Rīgas Latviešu biedrības pasūtījuma. Par karogā attēloto motīvu stāsta RVKM Krājuma nodaļas vadītāja, veksiloloģijas krājuma glabātāja Anita Gailiša: “Līksmības, draudzības dieve Līgo, viņa ir kā moto Dziesmu svētkiem. Redzam priesteri baltās drānās, viņš stāv pie kupla ozola, te ir altāris, ozola zars viņam rokā, viņš upurē Līgas dievei, lai skan dziesmas.”

Izstādē “Dziesmu svētku relikvijas. 1873-2018”, kas apskatāma līdz 1. oktobrim,  eksponētas nozīmīgas Dziesmu svētku vēstures liecības – svētku karogi, daudzveidīgas dziesmu karu godalgas koriem, piemiņas medaļas, svētku dalībnieku un diriģentu nozīmes. Par izstādi: Dziesmu svētku relikvijas. 1873-2018

“Un, tikai kopā sanākuši, mēs saprotam, cik liels var būt mūsu spēks un cik dziļš ir mūsu tautas mantojuma skaistums. Dziesma nāk no mūsu senčiem kā mantojums, dziesma mūs vieno, dziedot vienā balsī un vienā elpā. Lai dziesma mūs vieno, arī ceļot mūsu valsti, savu nākotni ceļot! Lai dziesma mūs vieno, mēģinot vienam otru izprast un atbalstīt, un mīlēt! Lai dziesma mums palīdz atklāt mīlestību uz savu tautu un savu valsti!” atklājot 23. Vispārējos latviešu Dziesmu un 13. deju svētkus 2003. gadā, teikusi toreizējā Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga.

Papildu informācija: RVKM Komunikācijas darba nodaļā, tālr.: 67356676.

Pirmo Vispārīgo latviešu Dziedāšanas svētku “Līgo” karogs. 1873.gads. Zīds, samts, brokāts, izšūts, tonēts ar krāsu. RVKM krājums.