Ģimenes diena “Par ziemas priekiem un rūpēm Rīgā pirms gadu desmitiem un simtiem” – 22. janvārī

Svētdien, 22. janvārī, muzejs aicina uz Ģimenes dienu “Par ziemas priekiem un rūpēm Rīgā pirms gadu desmitiem un simtiem”. Programmā – plkst. 12.00 un 15.00 ekskursija „Kā rīdzinieki ziemā senāk dzīvoja”, Kolonnu zālē – radošas darbošanās iespēja bērniem kopā ar vecākiem. Ģimenes dienas programmas apmeklējums – ar muzeja ieejas biļeti.

Pulksten 12.00 un 15.00 uz ekskursiju „Kā rīdzinieki ziemā senāk dzīvoja” tiks gaidīti bērni kopā ar pieaugušajiem. Muzeja pedagoģe, vēsturniece Irēna Strēle ekskursijas dalībniekus vedīs “ceļojumā” cauri gadsimtiem, stāstot gan par laikiem, kad Rīga vēl nebija dibināta, gan iepazīstinot ar muzejā rodamajām liecībām un vēstures faktiem par rīdzinieku dzīvi un sadzīvi ziemas periodā.

Kā ļaudis “pieradināja” ziemu, kādus darbus bija jāveic, kādas prasmes bija jāiegūst, lai ziema būtu ne tikai rūpju, bet arī prieka un iespēju laiks. Vienmēr ir bijusi aktuāla mājokļa apsilde, apgaismošana, ēdiena ieguve un gatavošana, silta apģērba sagāde, drošība un aizsardzība, arī atpūta, spēles, bērnu rotaļas. Ziema rīdzinieku dzīvē vienmēr bijusi un ir arī prieka un svētku svinēšanas laiks. Ar ziemas norisēm saistītas virkne tradīciju un ticējumu. Ziemas tumšie vakari bija arī kopā vakarēšanas, pasaku, leģendu, teiku stāstīšanas un mīklu minēšanas laiks. Vai zināt teiku par Rīgas Lielo Kristapu? Vai zināt “Kas bez baļķiem un bez dēļiem uztaisa tiltu?” un kas ir “Balts palags, kas apklāj visu zemi”?

Kolonnu zālē bērniem un vecākiem tiek piedāvāta radošas darbošanās vieta, kas paredzēta ģimeniskam kopā darīšanas priekam.

Viļa Plūdoņa dzejolis “Rīgas bērnu ziemas prieki” raisa tik raksturīgo noskaņu: “Bastejkalnā baltā/ Kas tur ņudz kā spiets?/ Gaisā viegli saltā/ Brīdinot tik kliedz: “Ceļu!”/ Bērni jautri lejā/ Ragutiņas šļūc./ Vēji sitas sejā,/ Un ap ausīm dūc: “Ceļu!” — Krēslas plūdos klusi/ Sirmā Rīga grimst,/ Bet ap kalna pusi/ Klaigas nenorimst: “Ceļu!””.

Pulcēšanās uz Ģimenes dienas ekskursiju – muzeja vestibilā. Dalība – ar muzeja ieejas biļeti (skolēniem EUR 1.00, studentiem un senioriem EUR 3.00, pārējiem – EUR 5.00, pirmsskolas vecuma bērniem un ar “3+ Ģimenes karti”  – brīva ieeja), ģimenes biļete EUR 7.00 (1–2 pieaugušie un 1 un vairāk bērnu līdz 18 gadu vecumam).

Papildu informācija: Komunikācijas darba nodaļā, tālr.: 67356676. Muzeja darba laiks: Trešdiena – Svētdiena no 10.00-17.00; Pirmdiena, Otrdiena – slēgts.

Pastkarte “Kamaniņu trase Āgenskalnā”, 20. gadsimta sākums. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājums.

Pastkarte “Ziema Rīgā”, 1915. gads. Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājums.