Ekspozīcijā – “Sen aizmirstas lietas jūrniecībā” no muzeja krātuvēm

Latvijas kuģniecības vēstures ekspozīcijā īpašā vitrīnā pašlaik apskatāmas “Sen aizmirstas lietas jūrniecībā” – mūsdienās neparasti, bet senāk neaizstājami jūrnieku darbarīki un sadzīves priekšmeti no muzeja krājuma.

Zīdvesters, mālšpiks, gardmans, līķēšanas adata, tauku rags, balasta maisiņš un vēl virkne citu šodien no jauna atklājami, sen aizmirsti jūrnieku ikdienas darba rīki, kā arī jūrnieku darinātie apbrīnas vērtie veikumi: kuģu modeļi un burinieki – galeoni, barkas, gafelšoneri – stikla pudelēs, kas muzeja ekspozīcijā paver ieskatu leģendu, piedzīvojumu un smaga darba piesātinātajā jūrnieku dzīvē.

19.gs. 60. gados Latvijā, Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastē, sāka būvēt buriniekus, kas radīja un veicināja  apvērsumu  Latvijas piekrastes iedzīvotāju ikdienas dzīvē. Tika pielietoti jauni kuģu būves darba rīki, radīti jauni burinieki, jauni, ar kuģniecību saistīti ikdienas valodas jēdzieni. Toreiz tas bija kaut kas jauns, bet tagad, pēc simts un vairāk gadiem, to var nosaukt tikai par sen aizmirstām lietām jūrniecībā, kuras spilgti raksturo tā laika jūras braucēju laikmetu.

Vērojot tālu jūru vējus piedzīvojušos priekšmetus, kas tagad savus stāstus vēsta muzeja apmeklētājiem, neviļus domās ieskanas vārdi no leģendārās dziesmas “Vecā jūrnieka stāsts” (A. Krūkļa vārdi, R. Paula mūzika): “Ek, sirdī tas laiks vēl skan, Jūras vējš dzied spīvs”.

“Sen aizmirstas lietas jūrniecībā”, kas celtas “dienas gaismā” no muzeja krātuvēm, apmeklētājiem būs apskatāmas līdz 2023. gada 30. aprīlim.