18. maijā – Starptautiskajā muzeju dienā – aicina muzejs

Starptautiskajā Muzeju dienā – 18. maijā – Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs būs atvērts no 10.00 līdz 17.00. Muzeja apmeklējums šajā dienā – bez ieejas maksas.

“Muzeja apmeklējums ir skaistuma, patiesības un jēgas meklējumi mūsu dzīvē. Ej uz muzejiem, cik bieži vien vari! ” atzinusi rakstniece Maira Kalmane.

18. maiju – Starptautisko Muzeju dienu – Starptautiskā Muzeju padome (ICOM) organizē kopš 1977. gada. Latvijā šos muzeju svētkus atzīmē kopš 1978. gada. Starptautiskā Muzeju padome formulējusi, ka šo svētku mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par to, ka muzeji ir svarīgs līdzeklis kultūras apmaiņai, kultūru bagātināšanai un cilvēku savstarpējās sapratnes, sadarbības un miera attīstībai. Starptautisko Muzeju dienu 2022. gadā atzīmēja vairāk nekā 37 000 muzeju aptuveni 158 valstīs un teritorijās. 2023. gada Starptautiskās Muzeju dienas moto ir: “Muzeji, ilgtspējība un labklājība”.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs ir  vecākais publikas apskatei atvērtais muzejs Latvijā un Baltijā, kā arī viens no vecākajiem Eiropā. 2023. gadā muzejs atzīmē 250 gadu jubileju, ar pateicību pieminot Rīgas rātes 1773. gada 22. februāra lēmumu – apstiprināt pirmā publiskā muzeja dibināšanu Baltijā un nosaukt to par Himzela muzeju (Himselsches Museum). Lēmuma pamatā bija Rīgas ārsta Nikolausa fon Himzela (1729-1764) novēlējums nodot sabiedrības apskatei un izglītošanai privāto dabas un mākslas priekšmetu kolekciju.

Šobrīd muzejā apskatāma pastāvīgā ekspozīcija 14 zālēs un mainīgās izstādes: “Cilvēka pieskāriens. Restauratoru darbu izstāde”, “Spēles lieliem un maziem. Spēļu un rotaļu piederumu arheoloģiskie atradumi senajā Rīgā. 13.–18. gs.”, mēneša eksponāts “Nikolausa fon Himzela kolekcijas priekšmets – muzeja krājuma dārgums”.