Latvijas Pasts izdevis pastmarku par godu Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250 gadu jubilejai

Latvijas Pasts izdevis jaunu pastmarku sērijā Latvijas muzeji, veltītu Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250 gadu jubilejai. Uz jaunās pastmarkas māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja attēlojusi vairākus vērtīgus eksponātus no muzeja krājuma, kā arī ārsta un kolekcionāra Nikolausa fon Himzela portretu, kura dabaszinātnisko un mākslas priekšmetu kolekcija ir sākums šodienas Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam.

Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana notika 2023. gada 21. jūlijā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā. Svinīgajā pastmarkas prezentācijā klātesošos uzrunāja Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja direktore Liene Johansone-Kuzmina, Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns un māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja, kas veidojusi Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250 gadu jubilejai veltītās pastmarkas un aploksnes dizainu.

Pastmarka Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam – 250 izdota 50 000 eksemplāru tirāžā, un tās nominālvērtība ir 1,52 eiro, kas atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramu Latvijas teritorijā. Līdz ar pastmarku izdota arī speciāla aploksne 500 eksemplāru tirāžā. Pastmarkas un aploksnes dizaina autore ir māksliniece A. Ozola-Jaunarāja.

Māksliniece jaunās pastmarkas kompozīciju veidojusi, iekļaujot tajā Rīgas ārsta un kolekcionāra Nikolausa fon Himzela (1729-1764) portretu, kā arī priekšmetus, kas simbolizē muzeja pirmsākumus. Tajā atspoguļotas ziloņkaulā grieztas šaha figūras (19. gadsimts, Ķīna) ar Himzela muzeja kolekcijas identifikācijas zīmi – litogrāfiski iespiestu uzrakstu: Himselsches Museum. Pastmarkas kompozīciju papildina monēta Rīgas brīvpilsētas sudraba vērdiņš (1565), 17. gadsimtā veidota koka skulptūra Kaņepāju šķirotājs, kā arī vēsturisks smilšu pulkstenis kā nepārtraukta laika ritējuma simbols.

Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns uzsver: “Varam būt lepni, ka mūsu vēsturiskās vērtības, stāsti un mantojums ar rūpību tiek glabāti, kopti un sargāti cauri gadu simtiem. Suminot Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju tik nozīmīgajā jubilejā, ir patiess prieks izdot pastmarku, kas atspoguļo muzeja izpētes, kultūras apmaiņas un atklājumu garu. Ceram, ka šī pastmarka kļūs par paliekošu šī laika vēstījumu un priecēs tās saņēmējus gan Latvijā, gan pāri robežām.”

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja direktore Liene Johansone-Kuzmina stāsta: “Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250 gadu jubileja ir nozīmīgs notikums visas Latvijas mērogā, jo atgādina sabiedrībai faktu, ka mēs ikviens varam lepoties ar to, ka 18. gadsimtā Rīgā ir dzīvojuši progresīvi cilvēki, kas 1773. gadā ir atbalstījuši pirmā publiskā muzeja izveidi Baltijas valstu reģionā, tā nodrošinot kultūras mantojuma saglabāšanu dažādu kolekciju veidolā, kas mums gadsimtiem ilgi ir ļāvušas apzināties un iepazīt savu vēsturi, kultūru un vērtības. Sadarbības rezultātā ar Latvijas Pastu esam izveidojuši pastmarku, kas iezīmēs muzeja jubilejas faktu apliecinot, ka šīs vērtības joprojām ir dzīvas un sabiedrībai nozīmīgas. Muzejs vienmēr ir bijis mainīgs un dzīvs, taču uz pastmarkas atainotie tēli simboliski atgādina, cik nozīmīgs ir tieši muzeja pirmsākumu fakts un kolekciju devums sabiedrībai arī mūsdienās.”

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs ir vecākais muzejs Baltijā, kā arī viens no senākajiem sabiedrībai atvērtajiem muzejiem Eiropā. 1773. gada 22. februārī Rīgas rāte pieņēma vēsturisku lēmumu – apstiprināt publiskā muzeja dibināšanu Rīgā, nosaucot to par Himzela muzeju (Himselsches Museum), kas ir šodienas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja sākotne. Lēmuma pamatā bija Rīgas ārsta Nikolausa fon Himzela novēlējums, nodot sabiedrības apskatei un izglītošanai privāto dabas un mākslas priekšmetu kolekciju. Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs mūsdienās ir viena no lielākajām un nozīmīgākajām Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma krātuvēm. Šobrīd muzeja krājumā tiek glabāti vairāk nekā 600 000 priekšmetu, kas sistematizēti 75 kolekcijās.

Latvijas muzeju sērijas izdošanu Latvijas Pasts sāka 2021. gadā, lai iepazīstinātu sabiedrību ar plašo muzeju klāstu Latvijā, stiprinot muzeju kopējo lomu.

 

Latvijas Pasts izdod jaunu pastmarku sērijā Latvijas muzeji – veltītu Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250.gadadienai. Pastmarkas dizaina autore māksliniece A.Ozola-Jaunarāja.

Līdz ar Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250.gadadienai veltīto pastmarku, tiek izdota arī speciāla aploksne. Aploksnes dizaina autore māksliniece A.Ozola-Jaunarāja.

 

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250 gadu jubilejai veltītās pastmarkas svinīgajā prezentācijā, kas notika 2023. gada 21. jūlijā, klātesošos uzrunāja Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja direktore Liene Johansone-Kuzmina, Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns un māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja, kas veidojusi pastmarkas un aploksnes dizainu.

Latvijas Pasta izdotā jaunā pastmarka, veltīta Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250 gadu jubilejai.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja 250 gadu jubilejai veltītās pastmarkas un aploksnes pirmās dienas zīmogošana notika 2023. gada 21. jūlijā Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā. Svinīgajā pastmarkas prezentācijā klātesošos uzrunāja Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja direktore Liene Johansone-Kuzmina, Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns un māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja, kas veidojusi pastmarkas un aploksnes dizainu.