Kas jūrniekam somā – suvenīrs!

Izstāde “Kas jūrniekam somā – suvenīrs!” eksponēta Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja ekspozīcijas “Latvijas kuģniecības vēsture” zālē. Izstādē apskatāma daļa no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā esošajiem 73 kuģinieku suvenīriem, kurus jūrā braucēji ieguvuši savu tuvo un tālo kuģojumu laikā.

1864. gadā pirmajā tāljūras reisā uz Beļģijas ostu Ģenti devās burinieks “Katarina”. No šī jūrasbrauciena arī atceļojuši pirmie jūrnieku vestie suvenīri, kas apskatāmi izstādē. Līdz 19. gs. beigām Latvijā būvētie burinieki jau bija apguvuši visus pasaules okeānus. Kā piemiņu par šiem braucieniem jūrnieki uz dzimteni atveda dažāda veida suvenīrus, iegūtus preču apmaiņas rezultātā vai nopirktus.

Jūrnieku vesto suvenīru klāsts muzeja krājumā ir daudzveidīgs. Piemēram, tie ir Āfrikas cilšu medību koka pīķi, miniatūri glābšanas riņķi, harpūnas zivju ķeršanai, kokosrieksta trauciņš, liela strausa ola, spieķis no haizivs mugurkaula skriemeļiem. Vieni no populārākajiem kuģinieku suvenīriem bija lielie okeāna gliemežvāki. No Nīderlandes, kuras ostās bieži piestāja latviešu burinieki, jūrnieki parasti atveda koka tupeles. Tālo braucienu laikā okeānos tika zvejots un starp ierastajiem zivju lomiem tika noķertas arī retāk sastopamas zivis un citi okeāna iemītnieki. Tā krājumā tagad atrodas zobenzivs galvas daļa – zāģis, kā arī lielais jūras vēzis. Visi iepriekšminētie priekšmeti muzejā nodoti sen – 20. gs. 30. gadu beigās, un tie iegūti un atvesti uz Latviju 19. un 20. gs. mijā.

Tvaikoņu ēras laikā, pagājušā gadsimta 20.–40. gados, Latvijas jūrnieki kā suvenīrus braucienu laikā iegādājās mazus miniatūrus glābšanas riņķus ar tās Eiropas ostas pilsētas skatiem, kur tajā laikā atradās Latvijas tvaikonis ar tā apkalpi. Kā suvenīri tika atvesti arī jūrnieku, kuri pirmo reizi šķērsoja ekvatoru, iesvētīšanas ceremonijas vadītāja aksesuāri – Neptūna koka trijžuburis un pakulu bārda.

Dažādu  pasākumu laikā Latvijas kuģniecības un citas ar jūrniecību saistītas organizācijas bieži vien dāvināja viena otrai piemiņas suvenīrus. Tā muzeja krājumā atrodas metāla kuģis – krājkase, kuru šādā veidā ieguva Latvijas Glābšanas biedrība uz ūdeņiem un nodeva to muzejam 20. gs. 30. gadu beigās. Padomju laikā tikšanās reizēs parasti kā piemiņa un arī kā suvenīrs tika pasniegti mazie vimpeļi.

Arī mūsdienās jūrnieki no tālām zemēm atved interesantas piemiņas lietas, to vidū izstādē eksponētie suvenīri: lādīte ar gliemežvākiem, galda pulkstenis ar pasaules laika zonām,  jūras zvaigzne un galda dekors ar stūres ratu.

Izstādes autors: RVKM Latvijas kuģniecības vēstures nodaļas vēsturnieks Andris Cekuls, izstādes māksliniece: Antra Augustinoviča

Izstāde būs apskatāma līdz 24.09.2023.

Lādīte ar gliemežvākiem. Eksponēta izstādē “Kas jūrniekam somā – suvenīrs!”.

Izstādes “Kas jūrniekam somā – suvenīrs!” ekspozīcijas fragments.