Muzeju nakts 2023 Latvijas Fotogrāfijas muzejā

Sestdien, 13. maijā Muzeju nakts 2023 tēmas “Radīšana” kontekstā Latvijas Fotogrāfijas muzejs apmeklētājiem piedāvās aplūkot instalāciju “Entropija. ΔS”, kā arī apmeklēt vēsturisko ekspozīciju “Latvijas fotogrāfijas vēsture. 1839-1941”

Izzinot fotogrāfijas mantojuma priekšmetisko dabu, instalācija “Entropija. ΔS” pievērsīs uzmanību analogās fotogrāfijas materialitātei jeb stikla foto plašu emulsijas kārtas bojājumiem, kas paver jaunu estētikas skatupunktu.

Kas ir stikla plates negatīvs? Stikla plates negatīvs ir negatīvs fotoattēls (gaišie un tumšie toņi ir pretēji priekšmeta oriģinālam) uz stikla plates pamatnes, kas pārklāta ar gaismas jūtīgu emulsijas slāni.

Kas ir stikla plates negatīva emulsijas bojājumi? Emulsija ir izgatavota no dažādiem ķīmiskiem materiāliem, tādēļ tā ir ļoti jūtīga pret apkārtējās vides ietekmi un laika gaitā emulsijas slānī notiek sudraba daļiņu migrēšana jeb veidojas bojājumi – attēla dzeltēšanu, emulsijas plaisāšanu u.c.

Kas ir entropija? Entropija ir mērvienība “nekārtībai” kādā daudzelementu sistēmā. Tā ir aizguvusi nosaukumu no grieķu valodas vārda ar nozīmi “pārvērtība”.

Entropijas principa veidoto estētiku stikla plates negatīva emulsijā teicami prezentēs LG OLED televizori, kas nodrošina izcili dzidru attēlu. “Esam patiesi gandarīti atbalstīt Latvijas Fotogrāfijas muzeju, lai šī gada Muzeju nakts apmeklētāji caur jaunākās paaudzes LG OLED televizoriem varētu piedzīvot izcilu attēla kvalitāti, perfektu melno krāsu un tonālo spektru, kas spilgti spēs atspoguļot improvizētās instalācijas “Entropija. ΔS” ideju un vēstījumu,” norāda Zinta Slesarčuka, LG Electronics mārketinga vadītāja Baltijā.

Instalācijā “Entropija. ΔS” izmantoti digitalizēti stikla plašu negatīvi no Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājuma “Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekcijas” (1910. – 1950.gadi). Fotodarbnīcas fotogrāfi – Dāvis Spunde, Jānis Ziemeļnieks, Paulīne Kraukle un Konrāds Krauklis – dokumentējuši nozīmīgas kultūrvēsturiskas pārmaiņas un portretējuši sabiedrību Strenčos un tās apkārtnē no 1909. gada līdz 1950. gadiem. 2004. gadā 13 000 stikla plašu kolekciju iekļāva Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājumā un 2021. gadā kolekciju pievienoja UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā. Latvijas Fotogrāfijas muzejs turpina kolekcijas digitalizāciju, kas būtiski veicina Strenču fotodarbnīcas pētniecību un pieejamību.

Muzeja pastāvīgā ekspozīcija “Latvijas fotogrāfijas vēsture. 1839-1941” iepazīstina ar fotogrāfijas attīstības vēsturi Latvijā. Ekspozīcija tika atklāta 1993. gada 18. maijā un šogad svin savu trīsdesmitgadi. Ekspozīcijā iespējams fotografēties uz vēsturiskajiem fotosalona foniem no 20. gs. sākuma.

Eiropas Muzeju nakts ir starptautisks muzeju pasākums, kas kopš 2005. gada ik pavasari notiek daudzās Eiropas valstīs. Akciju “Muzeju nakts” Latvijā organizē Latvijas Republikas Kultūras ministrija sadarbībā ar Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālo komiteju.

Instalācija “Entropija. ΔS”  tapusi sadarbībā ar LG ELECTRONICS

Muzeju nakts apmeklējums Latvijas Fotogrāfijas muzejā no plkst. 19.00 līdz 00.00 ir bez maksas.

 

Foto: Strenču Foto darbnīcas kolekcija. Dubultportrets. Kāzu diena. 20.gs. 30.-40. gadi, stikla plates negatīvs (fragments), LFM