Latvijas Nacionālajam baletam veltīta izstāde “Mēģinājums”

Latvijas Nacionālā baleta simtgades programmu atklājot, no 30. septembra līdz 27. novembrim Latvijas Fotogrāfijas muzejā būs skatāma izstāde “Mēģinājums”. Izstādē piedalās fotogrāfi Jānis Deinats, Vika Eksta, Iveta Gabaliņa, Reinis Hofmanis, Kristīne Madjare, Andrejs Strokins un Agnese Zeltiņa, kuru darbus papildinās Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekcija no LFM krājuma. Izstādes scenogrāfiju un telpiskos risinājumus veido mākslinieks Aleksejs Beļeckis un arhitekte Līva Kreislere.

Dejas fotogrāfijas aizsākumi sakrīt ar pašas fotogrāfijas izgudrošanas laiku 19. gs. vidū. Ar dagerotipijā iemūžinātām statiskām (parasti baletdejotāju) pozām kā sākuma punktu un beidzot ar tehnoloģiski modernākajām iespējām tvert mirkli mūsdienās, pēdējo gadsimtu griezumā baleta un fotogrāfijas attīstība un attiecības ir cieši saistītas. “Pat iedvesmotam fotogrāfam reti piemīt tā dēmoniskā acs, kas spēj kustības mirklīgumu pārvērst pārlaicīgā žestā,” reiz dejotāja Marta Greiema teica par Barbaras Morganas fotogrāfijām. Dejā izteiktais tēls tiek konstruēts no neskaitāmām kustībām, kuras atsevišķi notvert, iespējams, spēj tikai fotogrāfijas medijs. Vēsturiski sabiedrības priekšstatu par baletdejotāju, baletu un deju kā tādu nereti veidoja tieši fotogrāfija un tas, kā dejotājus redzēja fotomākslinieki. Latvijas Nacionālās operas un baleta un Latvijas Fotogrāfijas muzeja fotoizstāde “Mēģinājums” Latvijas baleta simtgades ietvaros izceļ personības – skatuves un aizskatuves māksliniekus un fotogrāfus –, kuri veido baleta tēlu šobrīd.

Izstādē skatāmie septiņu fotogrāfu darbi tapuši no šī gada janvāra līdz augustam dažādos baleta radīšanas apstākļos: uzvedumos un mēģinājumu zālēs, darbnīcās un studijā, atspoguļojot personības, procesu, emocijas, kustību un vidi. Fotogrāfijas tiks izstādītas ne tikai izstāžu zālē, bet arī integrētas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā.

Strenču fotodarbnīcas fotogrāfi – Dāvis Spunde, Jānis Ziemeļnieks, Paulīne Kraukle un Konrāds Krauklis – dokumentējuši nozīmīgas kultūrvēsturiskas pārmaiņas Strenčos un tās apkārtnē no 1909. gada līdz 1950. gadiem. 2004. gadā 13 000 stikla plašu kolekciju iekļāva Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājumā. 2021. gadā Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekcija tika iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā. Latvijas Fotogrāfijas muzejs turpina kolekcijas digitalizāciju, kas būtiski veicina Strenču fotodarbnīcas pētniecību un pieejamību.

Izstāde tapusi ar sadarbībā ar Latvijas Kultūras ministriju un Latvijas Nacionālo mākslas muzeju.

Kristīnes Madjares foto no izstādes “Mēģinājums”.