“Starp varavīksnes galiem” (Somija)

No 2021. gada 8. oktobra līdz 2022.gada 30.janvārim Latvijas Fotogrāfijas muzeja izstāžu zālēs būs skatāma trīs somu fotogrāfu Johannesa Romppanena, Aki Sinikoski un Jūso Vesterlunda izstāde “Starp varavīksnes galiem”.

 Fotoizstāde “Starp varavīksnes galiem” ir trīs somu fotogrāfu un vienlaicīgi arī tēvu fotostāsti par saviem bērniem un par to, kā ir būt tēvam. Kādam tas ir dramatiskāk, kādam komiskāk un kādam liriskāk, tieši tāpēc visi kopā šie fotogrāfi veido pasakainu stāstu par savu bērnu pasaules izzināšanu un pieaugšanu.

Mēdz būt tādi pēkšņi maģiski mirkļi, kurus mēs saglabājam savās atmiņās – putekļi, kas spēlējas saules gaismā, mīļa cilvēka roka, kas glāsta mūsu matus, kad izliekamies, ka vēl esam aizmiguši, neaprakstāma pārliecība, ka uz īsu brīdi visa pasaule atrodas īstajā vietā un īstajā laikā – bezrūpīga tomēr droša, sajūta, ka es mīlu un mani mīl. Šīs piedzīvotās atmiņas nav iespējams atsaukt piespiedu kārtā, taču, kļūstot par vecākiem, mēs saņemam īslaicīgu piekļuvi krūtīs sāpošajai bērnības svētlaimei. Apzinoties savu ievainojamību, zinot, ka nevaram savus bērnus pasargāt no bēdām un raizēm, mēs dodam viņiem savu beznosacījuma mīlestību.

Izstāde “Starp varavīksnes galiem” iepazīstinās skatītāju ar Johannesa Romppanena (Johannes Romppanen) princesei cīnītāju Lilju (Lilja), princesi, kura nerunā, princesi, kura nestaigā, princesi, kurai būs nepieciešama palīdzība visu mūžu. Bet tam visam pāri princesi Lilju – meiteni un meitu, kurai drīz paliks astoņi gadi, meiteni, kura spēj izdarīt izvēles ar acu skatienu un labāk kā citi iepazīt apkārtni ar savu dzirdi, māsu, kura var spēlēties ar saviem brāļiem, meitu, kuru mīļo par to, kas viņa ir un ko spēj izdarīt, nevis par to, kas viņa nav un ko viņa nespēj.

Aki un Astrīdas Sinikoski (Aki & Astrid Sinikoski) fotogrāfiju sērija Jaunie spoki (New Gosts) attēlo tēva un meitas attiecības un viņu mēģinājumus izprast dzīvi, pārmaiņas un laika ritējumu. Fotogrāfijas uzdod jautājumus par identitāti, pilngadību, bērnību, dzīvi un nāvi – kādus uzvedības paraugus, ideālus un nākotnes scenārijus mēs radām viens otram? Tēvs un meita savu spoku izpēti kā mākslinieku duets veic kopš 2011. gada. Un viss darbs kopumā tiks publicēts 2058. gadā, kad Aki apritēs 80 un Astrīdai 50 gadu.

Jūso Vesterlunds fotografē savus divus augošos dēlus tā it kā fotogrāfiju sērija Sirdspuksti (Heartbeats) būtu dzejoļi, kurus viņš nav mācējis uzrakstīt. Dzejoļi par zēna gadiem, ilgām, nevainību, ievainojamību un mirstību. Šis darbs cenšas uzdot jautājumus, kas ir fundamentāli katra cilvēka pieredzei, bet uz kuriem mēs, iespējams, esam pazaudējuši atbildes, kļūstot vacākiem – ko nozīmē bērnība un kā jūtas tajā esošie?

Izstāde tiek īstenota ar Frame Contemporary Art Finland atbalstu.

Kuratore: Tūla Alajoki (Tuula Alajoki)