Pēteris Korsaks. Radošajai darbībai un pētniecībai veltīta izstāde autora 85. dzīves gada jubilejā/ 8.12.2022-29.01.2023

Fotogrāfijas vēsturnieks Pēteris Korsaks (1937) ir viens no Latvijas Fotogrāfijas muzeja (LFM) izveidotājiem un pastāvīgās ekspozīcijas autors. Atzīmējot viņa pētnieciskās darbības ieguldījumu muzejā no 2022.gada 8. decembra līdz 2023.gada 29. janvārim būs skatāma izstāde “Pēteris Korsaks. Radošajai darbībai un pētniecībai veltīta izstāde autora 85. dzīves jubilejas gadā”.

LFM 2. stāva zālē redzamā izstāde “Personības manā dzīves ceļā” ir veltījums Pētera Korsaka laika biedriem, ar kuriem ir bijusi gan profesionāla sadarbība. Tie ir dokumentāli stāsti par  cilvēkiem, kas ar savu radošo darbu ir atpazīstami Latvijā un aiz tās robežām – Andrejs Eglītis, Jānis Stradiņš, Gunārs Birkerts, Broņislava Martuževa, Vaira Vīķe-Freiberga, Indulis Ranka, Valentīna Lasmane-Doroņina un citi.

Godinot Pētera Korsaka ieguldījumu ekspozīcijas “Latvijas fotogrāfijas vēsture. 1839 – 1940” izveidē un 2023. gadā sagaidot tās trīsdesmitgadi, Latvijas Fotogrāfijas muzejs sadarbībā ar operatoru Artūru Lūriņu (1990) izveido dokumentālu kino komentāru (3. stāva zāle) par unikālas personības un muzeja ekspozīcijas kā atmiņu kultūras glabātājas sinerģiju. Video filmēts uz super 16 mm melnbaltās filmas, pašrocīgi attīstīts Baltic Analog Lab. Filmas negatīvu iesaknējot un tad apgriežot pozitīvā nav izmantos filtrs. Redzamie vizuālie efekti rodas attīstīšanas procesā. Tehniski tas ir tieši tas pats sudraba želantīna process, kuru lietoja fotogrāfijā kopš 19. gs. beigām.

Pēteris Korsaks darba mūža vairāk kā 40 gadus veltījis Latvijas fotogrāfijas vēstures izpētei, atstājot, izcilas un paliekošas Latvijas kultūrvēstures liecības. Nenovērtējams ir Pētera Korsaka ieguldījums fotogrāfa Mārtiņa Buclera (1866-1944) atstātā mantojuma pētniecībā, VEF MINOX vēstures un izgudrotāja Valtera Capa (1905-2003) biogrāfijas izpētē un daudzu citu būtisku fotogrāfijas medija tēmu apkopošanā. Savus pētījumus vēsturnieks plaši ir publicējis rakstos un apkopojis grāmatās. Kā līdzautors Pēteris Korsaks ir piedalījies izdevuma “Latvijas fotomāksla: Vēsture un mūsdienas” (1985). Pēdējo gadu nogrieznī ir tapuši izdevumi “Latviešu fotogrāfi – kara liecinieki” (2019), “Eižens Finks, Fotogrāfs leģenda” (2022).  Pētījuma rezultāti joprojām ir apskatāmi LFM pastāvīgajā ekspozīcijā, kurai 2023. gada maijā apritēs 30 gadi. Kā LFM vēsturnieks (1990 – 2008) viņš veidoja fundamentālu bāzi muzeja krājumam un pētniecības tradīcijām. Šobrīd autors pievērsies liecību un materiālu vākšanai par represijās cietušajiem fotogrāfiem un pirmā un otrā pasaules kara reportieriem. Pēteris Korsaks ir Kultūras fonda Spīdolas fonda pirmais stipendiāts Latvijā (1988), Kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāts, Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks.

Pēteris Korsaks Latvijas Fotogrāfijas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā. Foto: Rūta Kalmuka