Vēlās ceturtdienas sarunas izstādē “Mēģinājums”

Aicinām apmeklēt Latvijas Fotogrāfijas muzeja vēlās ceturtdienas sarunas 24. novembrī plkst. 17:00, kurā būs iespējams tikties ar izstādes “Mēģinājums”  māksliniekiem – Kristīni Madjari, Jāni Deinatu un Reini Hofmani. Modeļa balsi sarunā pārstāvēs Latvijas Nacionālā baleta soliste Annija Kopštāle. 

Kopš fotogrāfijas medija pirmsākumiem 19.gs. vidū, fotoattēls ir ieņēmis nozīmīgu lomu gan baleta dejas mākslas popularizēšanā, reproducējot un izplatot vadošo dejotāju portretus, gan arī, fotogrāfijas tehnoloģijai attīstoties, īpaši svarīga ir bijusi dejas kustības dokumentācija, cenšoties akcentēt baleta mākslinieku plastiskumu un grāciju. Fotogrāfija bija neaizstājama reprezentatīvu solistu portretu veidošanā. Mehāniskais medijs spēja tvert un iemūžināt virtuozas baleta mākslas kustības, kuras dejas ātrumā cilvēka acs nespēja izcelt. Mākslinieciski tverot baleta horeogrāfijas mirkļus, tika veidoti dejotāju skatuves tēli visplašākajai publikai un profesionālās darbības portfolio.

Latvijas Nacionālā baleta simtgades programmas izstāde “Mēģinājums” Latvijas Fotogrāfijas muzejā pārskata baleta fotogrāfijas tradīcijas, piedāvājot atsvaidzinošu un laikmetīgu baleta mākslas vizualizāciju. Vēlās ceturtdienas sarunu ietvaros notiks tikšanās ar trīs izstādes autoriem – Kristīni Madjari, Jāni Deinatu un Reini Hofmani. Katrs no viņiem traktējis baletu caur savu daiļrades prizmu. Kristīne Madjare portretējusi baletu pievēršot uzmanību mēģinājuma tērpu detaļām. Viņas fotogrāfijas demonstrē baleta mēģinājuma tērpa estētiskās un funkcionālās kvalitātes tā stāstot par baleta spozmes “nodevām” un treniņu slodzi, kas jāiztur ne tikai ķermenim un to, kā tērps aizskatuves procesā kļūst par dejotāja atbalsta mehānismu. Tikpat niansēti detaļas savā mākslā izmanto Reinis Homfmanis, kurš baletdejotāju un viņa ikdienu portretē caur operas ēkas vidi, kurā dejotāji ikdienā uzturas. Pavisam citāda pieeja ir Jānim Deinatam, kurš plaši pazīstams kā kultūras darbinieku fotogrāfs, portretēja dejotājus savā studijā, ārpus baleta vides, aicinot modeļus tēlu par sevi veidot pašiem. Sarunas gaitā īpaši tiks pievērsta uzmanība fotogrāfa un modeļa attiecībām un sadarbībai tēla veidošanas procesā. Sarunā kā modeļa balss piedalīsies Latvijas Nacionālā baleta soliste Annija Kopštāle, kura dažādās interpretācijās ir redzama vairākās izstādes sērijās. Sarunu vadīs Latvijas Fotogrāfijas muzeja vadītāja Baiba Tetere.

Izstāde Latvijas Fotogrāfijas muzejā būs skatāma līdz 27. novembrim.

Foto: Rūta Kalmuka