Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekcija iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā

UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Asambleja 2021.gada 14.oktobrī lēma iekļaut Latvijas Fotogrāfijas muzeja iesniegto nomināciju “Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekciju” UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā. Vakar, 17. martā, Latvijas Fotogrāfijas muzejs parakstīja sadarbības līgumu ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju par šī dokumentārā mantojuma saglabāšanu, kā arī pieejamības un atpazīstamības veicināšanu Latvijā un ārvalstīs.

Latvijas Fotogrāfijas muzeja krājumā glabājas unikāla Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekcija (13 000 vienību), kas iegūta 2004. gada vasarā ar Kultūras ministrijas un nekustamo īpašumu kompānijas „Latio” atbalstu. Stikla plašu kolekcijā ir plates, kas uzņemtas no 1920.- 1950. gadam, bet pati fotodarbnīca turpinājusi darbu līdz 1970. gadam. Foto darbnīcā strādājuši tādi fotogrāfi kā Dāvis Spunde, Jānis Ziemeļnieks, viņa māsa Paulīne Kraukle un brālis Konrāds Krauklis.

Strenču fotodarbnīcas stikla plašu kolekcija ir viena no lielākajām stikla plašu kolekcijām, kas aptver tik plašu laika periodu. Kolekcija  ir nozīmīga dokumentāla  liecība par dzīvi, tradīcijām un darba veidiem Strenču novadā. No 1909. gada Strenču darbnīcas dibinātājs, fotogrāfs Dāvis Spunde un viņa mācekļi aktīvi fotografēja gan pasūtījuma darbus, gan savdabīgas mazpilsētas ikdienas ainas.