Johanness Rompanens “Lilja”

Izstādes “Starp varavīksnes galiem” vienu no trim daļām veido fotogrāfiju sērija “Lilja”, kuru ir veidojis fotogrāfs Johanness Rompanens.

Kad 2008. gadā kļuvu par tēvu, mani pārsteidza pārmaiņas sevī. Es biju sevi daudz definējis darbā, bet pēkšņi manā dzīvē bija kaut kas jauns, kas ieņēma lielu lomu. Es domāju, ka tāpat kā daudzi manas paaudzes vīrieši, arī mans tēvs manā bērnībā īpaši nepiedalījās, un, kad es uzaugu, man bija skaidrs priekšstats par lietām, ko es gribētu darīt savādāk, kļūstot par tēti savam bērnam.

Kā jebkurš vecāks, arī es dokumentēju savu bērnu laimīgos brīžus, kad viņi auga. 2013. gadā, kad piedzima mūsu trešais bērns, situācija neizskatījās pārāk labi. Mūsu meitai trūka skābekļa un viņa tika ievietota dzemdību intensīvās terapijas nodaļā. Tas bija sākums pavisam citam ceļojumam.

Liljai drīz būs 8 gadi, viņa nerunā, viņa nestaigā, viņai nepieciešama visaptveroša palīdzība un viņai būs nepieciešama palīdzība visu mūžu. Šī attēlu sērija ir vizuāls stāsts par ģimenes dzīvi, stāsts par to brīdi, kad dzīve ar negaidītiem slimnīcas apmeklējumiem kļūst par jaunu normu. Stāsts par ārkārtēju nogurumu, bet arī prieku un pateicību. Citādāks stāsts, stāsts, kuru es gribētu būt dzirdējis pirms Liljas piedzimšanas.

Stāstīt vēl neizstāstītus stāstus ir liela vērtība: cilvēku ar īpašām vajadzībām dzīve bieži vien tiek nostumta malā un netiek pieminēta, un, atverot savu ģimenes albumu, es vēlos parādīt, ka arī tā var būt vienkārši ikdiena.

Johanness Romppanens (Johannes Romppanen, 1982) dzīvo Helsinkos, Somijā. Viņš ir strādājis dažādās lomās fotogrāfijas jomā. Viņš strādā gan komerciālos uzdevumos, gan ilgtermiņa personīgos projektos. Viņš ir mākslinieks, koordinators un kurators. Ilgus gadus viņš bija viens no Photobooks from Finland kolektīva galvenajiem dzinējspēkiem, kas meklēja iespējas, palīdzēja un popularizēja mūsdienu somu fotogrāfiju fotogrāmatu formā. Viņa darbs personīgajos projektos ir vērsts uz cilvēkiem un attiecībām – kā mēs rīkojamies un izturamies viens pret otru.