Fotogrāfu balss muzejā: Māris Ločmelis

“Fotogrāfu balss muzejā” ceturtais viesis ir fotogrāfs Māris Ločmelis, kurš dzīvo starp divām pasaulēm – mūsdienīgo reklāmas fotogrāfiju un savu kaislību – wet plate.

 

Māra Ločmeļa aizraušanās ir viena no fotogrāfijas senajām tehnikām-  slapjais kolodija process. Atšķirībā no digitālās fotogrāfijas un pat filmu fotogrāfijas šis ir ļoti lēns un trausls process. Šī tehnika tika izgudrots 1851. gadā un to atklāja anglis Frederiks Skots Arčers. Viņš ieguva materiālu, kas eksponēšanas laiku saīsināja ap 20 reizēm. Pirms fotografēšanas šīs plates tiek sagatavotas, pārlejot ar kolodiju un peldinot sudraba nitrāta šķīdumā. Plates ir gaismas jutīgas, kamēr tās ir slapjas, jo izžūstot tās kļuva ūdensizturīgas un reaģenti vairs neiesūcās. Lai saskatītu attēlu nepietiekami eksponētam stikla negatīvam otrā pusē lika melnu papīru vai samtu, lai izveidotu tā saukto ambrotipu.  Tas bija ļoti populārs no 19. gadsimta vidus līdz beigām. Vēlāk stikla vietā tika izmantots metāls, un šī versija ieguva ferotipa nosaukumu. Attēls ieguva brīnišķīgu detalizāciju un asumu. Uzņemtais attēls ir vienīgais tā eksemplārs.

Kopā ar mūzikas grupu “The Sound Poets” šajā tehnikā radīts albūma “Pulsē” vizuālais tēls, kas ieguva 2015. gada labākā albūma titulu. Arī Intara Busuļa koncertu sērijas “Atgriešanās pie…” plakāta noformējums un albuma “Gravitacija” fotogrāfijas veidotas slapjo plašu tehnikā.

Māris Ločmelis (1978) – fotogrāfs ar divdesmit gadu pieredzi. Profesionālo fotogrāfa izglītību ieguvis Rīgā, ko 2011. gadā papildinājis ar maģistra grādu modes fotogrāfijā Londonas Mākslu universitātē (University of the Arts London, London College of Fashion). Savas profesionālās karjeras sākumā strādājis un sadarbojies ar vairākiem žurnāliem un izdevniecībām. Vēlāk kļuvis par patstāvīgu vadošo žurnālu fotogrāfu tādiem žurnāliem kā “UNA”, “Santa”, “Deko”, “Lilit”, “IEVA” un citiem.

1999.gadā kopā ar vairākiem fotogrāfiem dibinājis “Fotostudija No 5”, šajā laikā izveidojot spēcīgāko reklāmas fotostudiju. 2003.gadā nodibinājis savu fotostudiju “SunsStudio”, kura šobrīd ir viena no lielākajām fotostudijām Rīgā. Māra pamatnodarbošanās ir reklāmas fotogrāfija. Paralēli tai kopā ar Raimo Lielbriedi abi ir pirmie fotogrāfi Latvijā, kuri atdzīvinājuši vēsturisko 19. gadsimta ambrotipu (wet plate) fototehniku. Vairākas slapjās plates fotogrāfijas savā kolekcijā ir iegādājies Latvijas Fotogrāfijas muzejs, un tās ieguvušas lielu popularitāti arī privāto klientu lokā. Māris organizējis vairākas personālizstādes un piedalījies grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Meksikā, Polijā un Krievijā.

Māra Ločmeļa darbu paraugus var apskatīt fotogrāfa mājas lapā: www.sunsstudio.lv vai Instagram lapā: @marislocmelis

Ar fotogrāfu sarunājās Monta Krūze. Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.