Fotogrāfu balss muzejā: Uldis Briedis

Latvijas Fotogrāfijas muzeja raidieraksta “Fotogrāfu balss muzejā” septītais viesis ir Uldis Briedis (1940) – atzīts fotožurnālists un fotogrāfs, kas veidojis nozīmīgas dokumentālās fotogrāfijas sērijas, piešķirot tām mākslinieciska vispārinājuma spēku un dziļu emocionalitāti.

Klausies raidierakstu ar Uldi Briedi te:

Kopš 1966. gada regulāri publicējies dažādos Latvijas laikrakstos un žurnālos – kā, piemēram, “Komunists”, “Ļeņina Ceļš”, “Padomju Jaunatne” u.c. Uldis Briedis ir bijis ilggadējs laikraksta “Diena” fotogrāfs (1990 – 2010). Kopumā 50 gadu ilgā preses fotogrāfa karjerā Brieža fotoreportāžas atspoguļo nozīmīgus notikumus Latvijā 20.gs. otrajā pusē un 21.gs. sākumā. Būtisks fotogrāfa ieguldījums ir Latvijas Trešās Atmodas 1980. gados un Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas un atjaunotās valsts sākuma 1990. gados dokumentēšana. Kā svarīgas laikmeta liecības būtu jāatzīmē arī Padomju laika reportāžas, fotografējot lauksaimnieku un zvejnieku gaitas, iedziļinoties darba cilvēku ikdienā. Briedis ir meistarīgs portretists. Viņa veidotie portreti izceļ personības unikalitāti, vai tie ir mākslas un kultūras pārstāvji, vai kolhoza pirmrindnieki, vai kāds anonīms manifestācijas vai mītiņa dalībnieks 1980. gadu beigās. Bez fotožurnālista darba Uldis Briedis ir iniciējis un veidojis ilggadējas dokumentālās fotogrāfijas sērijas par zvejnieku dzīvi un darbu, līvu kopienu, kā arī Sibīrijas latviešiem. Viņa dokumentāliem projektiem raksturīga empātiska iedziļināšanās subjektu dzīves apstākļos un ikdienas ritumā, kā arī mērķtiecība. Sērija par zvejniekiem ir veidota, pašam Briedim piedaloties zvejošanas darbos. Savukārt, lai tiktu līdz Sibīrijas latviešiem, Briedis kopā ar projekta kompanjonu Ingvaru Leiti ir veicis riteņbraucienu Rīga – Vladivostoka 1975. gadā.

Uldis Briedis ir aktīvi piedalījies grupas izstādēs un veidojis personālizstādes kopš 1970. gadiem. Īpaši būtu jāizceļ viņa darbība, atrādot savu foto arhīvu pēdējā desmitgadē. Ir tapušas vairākas nozīmīgas izstādes kā “Laika mednieks” (Latvijas Fotogrāfijas muzejs, 2010), “Sibīrijas latvieši” (Rīgas Mākslas telpa, 2016), “Saules pusē” (Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, 2017) u.c., kas bagātinājušas Latvijas kultūras telpu.  2010. gadā izdevniecība “Neputns” laidusi klajā Laimas Slavas sastādītu māksliniekam veltītu grāmatu “Laika mednieks”, kā arī 2017. gadā izdota grāmata “Latviešus Sibīrijā meklējot” (līdzautors Ingvars Leitis) un “Latio” 2017. gada kalendārs.

Ar fotogrāfu sarunājās Baiba Tetere. Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.