Līgas Vēliņas un Armanda Andžes izstāde “Vieta, kas eksistē un neeksistē vienlaikus” un Armanda Andžes instalācija “29 ainavas”

3. augustā plkst. 18:00 Latvijas Fotogrāfijas muzejā tiks atklāta Līgas Vēliņas un Armanda Andžes izstāde “Vieta, kas eksistē un neeksistē vienlaikus” un Armanda Andžes instalācija “29 ainavas”. Izstāde un instalācija apmeklētājiem būs pieejama no 4. augusta līdz 8. oktobrim. Izsekojot fotogrāfijas medija attīstības posmus no analogās fotogrāfijas līdz virtuālajai realitātei, abus māksliniekus vieno padziļināta interese pārskatīt tēlotājmākslai tik raksturīgu žanru kā ainava – tās subjektīvās nozīmes transformāciju atmiņu kultūrā mūsdienās.

 

VIETA, KAS EKSISTĒ UN NEEKSISTĒ VIENLAIKUS

Līga Vēliņa, Armands Andže

“Vieta, kas neeksistē un eksistē vienlaikus” ir multimediāla izstāde, kas pievēršas atmiņas tēmai, apvienojot tradicionālo analogo fotogrāfiju un jaunākās tehnoloģijas. Aplūkojot atmiņu fragmentārismu un trauslumu, iedvesma tiek rasta Marsela Prusta septiņu romānu ciklā “Zudušo laiku meklējot” – tajā viņš atveido atmiņas kā procesu, kurā tagadne un pagātne savijas neatšķitināmā, vienotā ceļojumā. Atmiņu pieredzējums ir sarežģīts, subjektīvs stāvoklis, kurā spoguļojas stāstnieka piešķirtās nozīmes vietām, lietām un notikumiem. Aprakstītās vietas konkrētā veidolā, izsaucot specifiskas sajūtas, pastāv tikai stāstnieka atmiņās, tādēļ tās eksistē un neeksistē vienlaikus.

Izstāde tapusi Sansusī labklājības rezidences laikā 2022. gada augustā un septembrī, kur caur lauku pētījumiem, radošajām darbnīcām un sarunām ar vietējiem senioriem Aknīstes Veselības un Sociālās Aprūpes centrā, kā arī viesojoties pie lietu kolekcionāra Valda Kalnieša un fotogrāfa Jāņa Kurklieša, mākslinieki apkopoja liecības un atmiņas par Aknīstes pilsētu un dalībnieku dzimtajām mājām. Apkopojot rezidencē iegūto materiālu izveidota fotogrāfiju un izdruku sērija, kā arī  trīsdimensionāla, asociatīva vide virtuālajā realitātē, kura balstīta atmiņu rekonstrukcijās un liecībās – vienota starptelpa atmiņām un imagināro pasauļu kopumam, kas var eksistēt konkrētā veidolā, ja piedalās visi iesaistītie dalībnieki.

Dalībnieki: Jānis Kurklietis, Valdis Kalnietis, Andris Kovaļevskis, Jeļena Vinokurova, Ženija Vocevkovska, Ilga Stradiņa, Karmena Fjodorova, Aigars Timnis, Agris Priede, Igors Ansovičš, Jānis Ādminis, Jānis Poplavskis, Tamāra Tretjaka.

 

 

29 AINAVAS

Armands Andže

Ainavas uztveri ietekmē kultūras un sociālie faktori, kā arī katra indivīda subjektīvā pieredze. 29 sudraba želatīna sauso plašu fotogrāfiju sērija pēta cilvēka attiecības ar ainavu – gan dabas, gan industriālo. Ainava sevī nes visu, kas tajā noticis – tā tiek psiholoģiski uztverta balsoties uz personīgo vai kolektīvo pārdzīvojumu un atmiņu. Fotogrāfijās mēģināts risināt cilvēka kā būtnes mijiedarbību ar ainavu, ainavas atstāto ietekmi uz cilvēces kolektīvo zemapziņu, kā arī cilvēka darbības sekas ainavā.

Fotogrāfijas veidotas vēsturiskajās sudraba želatīna sauso un slapjo plašu tehnikās. Tās papildinātas ar arhīvu materiāliem, kur dokumentēta Marsa virsma, kā arī agrīno atmosfērisko kodolizmēģinājumu attēliem.

Armands Andže (1988) ir mākslinieku kolektīva Baltic Analog Lab biedrs kopš 2018. gada. Viņš ar analogo fotogrāfiju strādā vairāk nekā 12 gadus un ir iedziļinājies dažādu vēsturisku fotogrāfijas procesu izzināšanā. Studējis Latvijas Kultūras koledžā, kā arī Latvijas Mākslas akadēmijā Stikla mākslas programmā. Pašlaik studē maģistrantūrā Latvijas Mākslas akadēmijā – grafikas programmā.

Līga Vēliņa (1990) ir mediju māksliniece, ilustratore un grafiskā dizainere. Viņa strādā ar dažādiem digitālajiem medijiem: datu vizualizāciju, virtuālo realitāti, 3D mākslu. Līga studējusi jauno mediju mākslu Liepājas Universitātē un vizuālo komunikāciju Latvijas Mākslas akadēmijā, kur ieguvusi maģistra grādu.

 

Saistītie pasākumi:

  • 3. augusts plkst. 18:00 – Izstādes un instalācijas atklāšana
  • 19. augusts plkst. 10:00-17:00 – Rīgas svētku 2023 programmas ietvaros mākslinieki Līga Vēliņa un Armands Andže tiksies ar apmeklētājiem; plkst. 13:00 abi mākslinieki aicina pievienoties izstāžu tūrei un nodarbībai “No stereofotogrāfijas līdz virtuālam attēlam”.

 

Izstādes atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds

 

Foto: Līga Vēliņa. Fotogrammetrija, izdruka, 2023.

Foto: Armands Andže. #004, slapjās stikla plates negatīvs, 2022.