Mencendorfa dzimtas salvete

Šī lina salvete ar izšūtiem Iniciāļiem „NM” ir komplekta sastāvdaļa (12 salvetes un liels galdauts), kas bijuši pūrā Natālijai Mencendorfai (dz. Hammer,1853-1933), kura 1860-jos gados apprecējās ar Antonu Mencendorfu ( 1844-1908) un sāka dzīvot Mencendorfu namā Rīgā tagadējā Raiņa bulvārī 9.

Viņiem bija 5 meitas. Jaunākā, Antonija, apprecējās ar grāfu Kazimiru Plāteru-Zībergu, dzīvoja Rīgā, bet pēc 1939.gada dzīvoja Austrijā, vēlāk Austrālijā, Sidnejā, kur mira 1953.gadā.

1945.gadā, kad Vīnē iebruka padomju karaspēks, galdautu un salvetes, kopā ar dažām ģimenes sudrablietām, ieraka Antonijas mājas augļu pagrabā. Viņa bēga uz Gašteinu Amerikas okupētajā Austrijas daļā. No turienes 1949.gadā Antonija kopā ar savu meitu Irēnu un viņas ģimeni emigrēja uz Austrāliju.

Salveti un tās vēstures stāstu muzejam 2012.gadā savas vizītes laikā dāvinājusi Natālijas Mencendorfas mazmazmeita Marija Lamberte no meitas Antonijas zara.

P.S. Natālijas Mencendorfas vīrs Antons bija tagadējās muzeja ēkas bijušā saimnieka Augusta Mencendorfa brālēna dēls, Rīgas papīrfabrikas direktors.