PAR MUMS

PAR IESTĀDI

Mencendorfa nams. Rīdzinieku 17.–18. gs. māja-muzejs ir Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja struktūrvienība.

Mencendorfa nama. Rīdzinieku 17.–18. gs. mājas-muzeja misija ir saglabāt un pētīt muzeja ēkas arhitektoniskas un mākslinieciskas vērtības, izzināt ar ēku saistīto cilvēku likteņu vēsturi, atspoguļot Rīgas pilsoņu sadzīves kultūru un tradīcijas kā sava laika kultūras fenomenu, saistot to ar mūsdienu kultūras dzīvi, veicināt muzeja pilnvērtīgu iekļaušanos kultūras procesā, atbalstot pasākumus un idejas, kas veicinātu savstarpējo saprašanos starp pašreizējiem Rīgas kultūrvēsturiskā mantojuma nesējiem, t.i., šodienas rīdziniekiem un kādreizējo iedzīvotāju pēctečiem. Ņemot vērā nama vēsturisko saistību ar stiklinieka amatu, prezentēt šīs nozares amatniecības un mākslas attīstību, sasniegumus.

MUZEJA VĒSTURE

Mencendorfa nams – Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja filiāle – ar savu 17.–18. gs. mājokļa noskaņu ir vienīgais šāda tipa muzejs Baltijā un apmeklētājiem atvērts kopš 1992. gada 18. maija. Ekspozīcija iekārtota 1695. gadā celtā namā, kurš līdz pat 1939. gadam bija dzīvojamais nams ar veikalu un noliktavu stāviem. Nams atdzimis poļu firmas “PKZ” restauratoru un arhitekta Pētera Blūma vadībā.

Rīdzinieku māja-muzejs iepazīstina apmeklētājus ar turīga rīdzinieka sadzīves kultūras tradīcijām. Ekspozīcijas lielāko daļu veido unikāli 17.–18. gs. griestu un sienu gleznojumi. Tiem ir pieskaņoti vēsturiski interjeru priekšmeti no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma, radot katrai telpai citādu raksturu un noskaņu. Vēsturiskajās pagraba velvēs un romantiskajos bēniņos mājvietu radušas izstāžu zāles.

Muzejs nosaukts nama pēdējo īpašnieku – tirgotāju Mencendorfu ģimenes vārdā. 19./20. gs. mijā Augusta Mencendorfa koloniālpreču veikalā varēja iegādāties dažādas pieprasītas preces, piemēram, garšvielas, zaļo un melno tēju, cigārus, saldumus u.c., tostarp, labāko kafiju Rīgā. Vēl joprojām namam ir cieša saikne ar Mencendorfu dzimtas pēctečiem, kuri atbalsta dažādas muzeja darbības jomas.

Mencendorfa namā savu mājvietu atradis arī latviešu-vācbaltu kultūras centrs „Domus Rigensis” un, turpinot tradīcijas (jau 17. gs. šajā namā atradās Jirgena Helma stiklinieku darbnīca), – mūsdienu stikla mākslas darbnīca “Stikla mākslas un Studiju centrs”.

IZDEVUMI 

Aktuālus izdevumus var apskatīties šeit: skatīt

SADARBĪBAS PARTNERI

Latviešu-vācbaltu centrs DOMUS RIGENSIS

http://domus-rigensis.eu/

 

Stikla mākslas un studiju centrs.

www.stiklamaksla.lv

Vēndamas Vēnkoloniālais muzejs Nīderlandē.

https://www.veenkoloniaalmuseum.nl/de

ATBALSTĪTĀJI

Vēndamas Vēnkoloniālais muzejs Nīderlandē

Stikla mākslas un studiju centrs

VAKANCES

Šobrīd nav.