VĀZE-20.gs. IKONA

Viktorijas Raņķevicas  apjomīgā “jūgendiskā” vāžu kolekcija veidojusies 25 gadus. 20.gs. sākumā radītā elegantā, lakoniskā, arī praktiskā, vāžu forma kļuvusi par plaši izplatītu un iecienītu visā Eiropas teritorijā.

 

Kurš pirmais iedomājās par šo dizainu, radot skici konkrētai stikla fabrikai rūpnieciskai ražošanai, par to ir dažādas ziņas un minējumi.

Katrā ziņā, ikoniskās glāzes ražotas arī Iļģuciemā Rīgā un Līvānos daudzus gadu desmitus. Dabas formu iekļaušana interjerā ar vāzi – auga stumbra un pat saknes, sīpola atveidu bija svarīga ne vien jūgendstila perioda dekoratīvās mākslas baudītājam, tā ir tuva arī mūsdienu cilvēkam. Sākotnējās “dabas” vāzes izgatavotas no zaļa un caurspīdīga stikla, vēlāk vāžu krāsas dažādotas, arī lakoniskais dizains variēts, tomēr saglabājot pamatformu.

Šodien grūti atšifrēt, kuras vāzes antikvariātos ieceļojušas no Krievijas, Vācijas, Austrijas….., kuras ir tepat gatavotas. 20.gs. sākumā tās rotājušas teju visu Eiropas inteliģentu mājokļus. Arī šodien tās atrodamas daudzu dzimtas mantojumu klāstā, tiek glabātas kā svarīgi dārgumi, kādas arī iegādātas nesen, jo šādas vāzes tiek ražotas vēl aizvien.

Šī vāze – vērtība pati par sevi, kā interjera rota gan ar, gan bez ziediem.

 

Privātkolekcija

Attēls no muzeja “Rīgas Jūgendstila centrs” krājuma