Stikla sajūta

Stikla mākslas darbu izstāde “Stikla sajūta”, skatāma no 6. oktobra līdz 30. novembrim Mencendorfa namā (Grēcinieku iela 18 (ieeja no Kungu ielas) Rīga) .Izstādes atklāšana 2023.gada 6.oktobrī plkst.17:00.

 

Izstādē varēs skatīt projekta “Stikla sajūta”  laikā tapušos stikla autordarbus, kurus veidoja desmit no redzamākajiem Baltijas stikla māksliniekiem. Projekts tika realizēts ar Valsts Kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programmas 2022 atbalstu. Daudzi projekta “Stikla sajūta” dalībnieki ir strādājuši Līvānu stikla fabrikā sākot no 1970 gada līdz Līvānu stikla fabrika noslēdza savu darbību 2008 gadā un tie ir : Herberts Erbs, Aīda Rotčenkova, Ludmila Safronova, Dainis Gudovskis, Juris Dunovskis, Remigijus Krjukas, kā arī Latvijas stikla mākslas nozares  mākslinieki: Vineta Groza, Anna Heinsberga Varnase, Ieva Birģele, Baiba Dzenīte.

 

No 2022.gada 15. maija līdz 2022.gada 18. novembrim ar Valsts Kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programmas atbalstu Līvānu stikla un amatniecības centrā tika realizēts projekts “Stikla sajūta”. Projekta galvenais mērķis ir turpināt stikla izstrādes tradīciju Līvānos un popularizēt vienu no redzamākajiem Latvijas industriālā kultūras mantojuma glabātajiem- Līvānu novada pašvaldības Līvānu stikla un amatniecības centru. Šajā projektā piedalīties tika uzrunāti desmit Latvijas un Lietuvas stikla mākslinieki un aicināti radīt jaunus autordarbus, iedvesmojoties no Līvānu stikla izstrādes vēsturiskajām tradīcijām. Kopā ar stikla pūtēju Aleksandru Logvinu mākslinieki stikla darbos realizēja savas sajūtas un idejas, iedvesmu meklējot Līvānu stikla muzeja ekspozīcijā. Projekta norisi veidoja mākslinieciski saturīgu un vitāli svarīgu tas, ka tika iesaistīti dažādu paaudžu stikla mākslinieki – Anna Heinsberga Varnase, Ieva Birģele, Baiba Dzenīte, Vineta Groza, kā arī mākslinieki, kas ir strādājuši un ieguvuši sākotnējo stikla izstrādes pieredzi Līvānu stikla fabrikā kā Herberts Erbs, Aīda Rotčenkova, Ludmila Safronova, Dainis Gudovskis, Juris Dunovskis, Remigijus Kriukas.

Projekta “Stikla sajūta” koprades sinerģijas rezultātā, mijās pieredze un domu lidojums, stikla sajūta un virtuoza meistarība. Jaunradītie autordarbi papildināja Līvānu stikla un amatniecības centra krājumu un ir turpinājums mūsdienu stikla mākslas kolekcijas izveidei.

Tradīcija radīt stikla mākslas darbus Līvānos ir unikāla, saglabājama un attīstāma arī turpmāk!

Projekts “Stikla sajūta” tika realizēts  2022. gadā ar Valsts Kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programmas atbalstu Līvānu stikla un amatniecības centrā .

Projekta laikā tika veidoti nelieli video, izceļot stikla māksliniekus, kā personības un dokumentējot viņu sajūtas darbojoties ar stiklu. Mākslinieki stāstīja par aicinājumu iet “stikla ceļu” un pieredzi stikla mākslas nozarē. Savukārt mākslinieki, kas strādāja un darbojās Līvānu stikla fabrikā dalījās atmiņās par mākslinieka –dizainera nozīmi stikla ražošanas procesa veidošanā un izstrādājumu izstrādē.