Cirks manā sirdī!

No 10.janvāra Mencendorfa nama-muzeja 4.stāva izstāžu zālē ir atvērta izstāde “Cirks manā sirdī” – gleznas, zīmējumi, fotogrāfijas, tērpi, aksesuāri – krāsainas  atmiņas, kas veltītas Rīgas cirkam.

Iztādes ieceri  Latvijā pazīstamā scenogrāfe un skatuves tērpu māksliniece Nadežda Demidova ir lolojusi  jau sen, tomēr  visu ierobežojošo apstākļu  dēļ izstāde tikai tagad  beidzot tiek  nodota   skatītāju vērtējumam.

N.Demidova labi pazīstama speciālistu vidū, viņas darbu kontā ir vairāku baletu un operu tērpi un mākslinieciskais noformējums. Kopš pagājušā gadsimta 80.gadu vidus  māksliniece iesaistās arī Rīgas cirka  jauniestudējumu tapšanā. Būdama profesionāla baletam domātu kostīmu  darinātāja, N.Demidovai  saprotama ir arī cirka specifika. Trīsdesmit gadu laikā tapuši tērpi virs simta dažādu cirka numuru māksliniekiem, un tas nozīmē, ka ideju skiču skaits ir vismaz divtik daudz. Tērpi veidoti gan individuālam māksliniekam, gan mākslinieku grupai jeb cirka numuram vai atrakcijai, tērpi tapuši Rīgas cirka tematiskajām Jaungada un Ziemassvētku izrādēm ar dažādiem pasaku tēliem, Salavecīšiem un Sniegpārsliņām, deju grupas meitenēm, izrāžu vadītājiem… N.Demidova ir veidojusi vairākus cirka manēžas ietērpus un priekškarus.  Laika gaitā katra skice ir pārtapusi patstāvīgas mākslas vērtībā, un šodien izstādē ar interesi varam vērot ceļu  no skices līdz tērpam. Te ir gan paši tērpi, gan milzums fotogrāfiju, kurās tie redzami  cirka izrāžu ikdienā.

No N.Demidovas ir iedvesmojusies un amata noslēpumus apguvusi Ina Sopova. Pati būdama cirka māksliniece ar pieredzi dažādās pasaules cirka manēžās, vispirms I.Sopova apguva savam cirka numuram nepieciešamos tērpu izgatavošanas profesionālos knifus, bet pēc tam ir izveidojusi tērpus  daudziem Rīgas cirka deju grupas  iestudējumiem.

Nadežda Demidova ir māksliniece starp māksliniekiem. Cirks atspoguļojas arī viņas radītajās gleznās. Cirka tēmai ir veltīti arī tie gleznojumi, ar kuriem bagātīgi izstādi ir papildinājuši citi mākslinieki, starp kuriem ir gan Birutas Baumanes un Lailas Kainaizes darbi, gan Allas Koroļovas, Nadeždas Koļesikovas, Ilzes Mucenieces, Viktora Lipinska, Anastasijas un Sergeja  Demidovu darbi.

Vienā no vitrīnām ir izvietoti pazīstamā grafiķa Kārļa Cīruļa zīmējumi – cirka skiču albumi. 1943.gadā kopā ar draugu Osvaldu Kiršfeldu  Kārlis Cīrulis  bijuši gan cirka manēžas strādnieki jeb uniformisti, gan cirka mākslinieki gleznotāji-momentālisti jeb ātrzīmētāji, kuri skaitāmu sekunžu laikā  uzbūruši asprātīgus zīmējumus. Savukārt  skiču burtnīcās  tolaik vēl jaunais mākslinieks fiksējis savus iespaidus par dažādiem cirka trikiem.

Viena no nozīmīgākajām izstādes daļām ir fotogrāfijas. Fotogrāfijas gan kā  Rīgas cirka  izrāžu  epizožu  ķērājas  Georga Manzurova, Ērika Orska, Marka Kazus un Roberta Shon sniegumā,  gan kā sajūtu fiksētājas fotomākslinieces Eiženijas Annas Freimanes  darbos.