Ekspresizstāde „Peldsezona Rīgā”

Ekspresizstādē „Peldsezona Rīgā”, kas izvietota muzeja pastāvīgās ekspozīcijas “Rīga – Latvijas Republikas galvaspilsēta (1918-1940)” zālē, uzvēdī vasaras un atvaļinājumu laika noskaņas. Eksponētie muzeja krājuma priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti un modes aksesuāri stāsta, kā bija, ar iespēju salīdzināt, kā ir. Arī pirms gadu desmitiem rīdzinieki peldsezonā varēja baudīt sauli un ūdeni kādā no tuvākajām peldvietām Rīgas teritorijā vai Rīgas jūrmalā, kā arī apmeklēt kādu no Latvijas kūrorta pilsētām.

Izstāde sniedz ieskatu laika plūduma priekšmetiskajās liecībās. Piemēram, fotogrāfijās iespējams vērot atpūtniekus pie Ķīšezera gan 1930., gan 1950. gados, arī slavenā Rozenbaha peldvieta Daugavā ieraugāma atšķirīgos laika posmos, bet pludmales modes aksesuāri, kosmētika un pat bērnu rotaļlietas izteiksmīgi vizualizē savas aktualitātes laiku.

1848. gadā uzņēmējs Verners Rozenbahs atvēra Rīgā pirmo publisko peldvietu. Tā atradās Daugavā pie Pontonu tilta (tag. Akmens tilta rajonā), tuvāk Pārdaugavai. No liellaivu un plostu dēļiem būvētās peldvietas teritorijā bija ierīkotas ģērbtuves, astoņi baseini, bufete, apkalpotāju telpas un glābšanas dienesta novērošanas tornis. Peldvietas apmeklēšanai bija jāiegādājas vienreizēja ieejas biļete vai sezonas abonements. Pirmā pasaules kara laikā peldvieta tika izpostīta.

1925. gadā Rīgas pilsēta atjaunoja Rozenbaha peldvietu. Tajā kārtību regulēja Rīgas domes izdotie “Saistošie noteikumi par Daugavas peldētavas lietošanu Rīgā”. Atjaunotajā Rozenbaha peldvietā bija četri baseini – trīs no tiem bija ar dēļu grīdām, bet ceturtais, paredzēts profesionāliem treniņiem, bija īpaši aprīkots – tā dibenu klāja drāšu pinums, ko ar speciālu mehānismu varēja pacelt 20 sekunžu laikā, lai, vajadzības gadījumā, glābtu slīkstošo. Līdzās baseiniem atradās sauļošanās lāviņas. Apmeklētāju rīcībā bija arī ģērbtuves, dušas, masāžas kabinets un kafejnīca. Ieeja Rozenbaha peldvietā pieaugušajiem maksāja 20 santīmus, bērniem no 5 līdz 12 gadu vecumam – tikai 10 santīmus. Peldētava bija ļoti iecienīta. Sezonā to apmeklēja ap 140 000 cilvēku.

20. gadsimta 20.–30. gados pieauga interese par veselīgu dzīvesveidu, kurā liela loma bija ūdens un saules peldēm. Šajā laika posmā peldvietas Rīgā labiekārtoja arī Ķīpsalā, Ķīšezerā pie Ezermalas ielas un Kokneses ielas, pie Māras dīķa, Zaķu salā un Zvirgzdu salā. Tās bija bez maksas. Taču rīdzinieki izmantoja arī daudzas neoficiālas peldvietas pilsētas teritorijā pie Daugavas, ezeriem un jūrmalā.

Izstāde apskatāma līdz 4. oktobrim.

Pastkarte „Rozenbaha peldvieta”, 1900. gads.

Atpūtnieki pie Ķīšezera, 1958. gads. Fotogrāfs nezināms.

Rīgas peldvietas satīrisks zīmējums avīzē “Svari”, 1928. gads.