Lins un keramika 2020

Izstāde “Lins un keramika” Mencendorfa namā

 

Latvijas Nacionālais kultūras centrs no 2020. gada 10. septembra līdz 4. oktobrim rīdzinieku mājā-muzejā “Mencendorfa nams” rīko tautas lietišķās mākslas izstādi “Lins un keramika”.

 

Apvienojot divas lietišķās mākslas jomas – keramiku un aušanu, par izstādes centrālo tēmu kļuvis galda klājums.

Izvēloties dažādas krāsas un faktūras, audēji atklāj lina pārsteidzošo dažādību, savukārt keramiķi parāda gan tradicionālo māla trauku formu un veidolu, gan meklē jaunas mākslinieciskās izpausmes, trauku apstrādē izmantojot dažādas glazūras un apdedzināšanas tehnoloģijas.

Podniecība no praktiskas un saimniecībā derīgas nodarbošanās laika gaitā kļuvusi par būtisku lietišķās mākslas jomu, piedzīvojot gan uzplaukumus, gan norietus, bet vienmēr saglabājot tradīciju apvienojumā ar radošiem meklējumiem.

Ar vārdu “galdauts” tradicionālajā kultūrā saprot nātnus, rakstainus audumus galda pārklāšanai. Agrāk galdauti tika lietoti tikai godos, kad lielā cieņā bija balti lina audumi ar nenosakāmu un grūti pamanāmu rakstu vai ornamentu – tas bija saskatāms tikai galdauta rakstam veidojot ēnu spēli. Savukārt kāzās balts galdauts bija vīra māsas dāvana jaunajam pārim. Līdz ar ķīmisko krāsvielu ienākšanu galdauti kļuva krāsaināki un košāki, atklājot katras audējas gaumi un stila izjūtu, kā arī variējot lina izmantojumu.

 

Izstādē “Lins un keramika” ar 83 krāsainiem un baltiem galdautiem un 65 visdažādākajiem māla traukiem piedalās 81 autors no 29 Tautas lietišķās mākslas studijām.

 

Mākslinieks: Mārtiņš Heimrāts

Projekta vadītāja: Linda Rubena